Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JUHTKIRI Bürokraatia esimene verelaskmine

Urmas Nemvalts joonistab.
Urmas Nemvalts joonistab. Foto: Urmas Nemvalts
  • Valitsus kavatseb bürokraatiat vähendada.
  • Kuid bürokraatia leevendamine võtab aega.
  • Riigil ei saa olla alati õigus.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) on peale läbirääkimisi tööandjate ja tööinspektsiooniga viimaks otsustanud hakata vähendama bürokraatiat. MKM kavatseb kaotada hulga töökeskkonna ja tööohutusega seotud nõudeid, esialgses nimekirjas on 16 punkti.

Näiteks tühistatakse redeli kui töövahendi igakuise kontrolli kohustus. Seni kehtis kord, mille järgi tuli peale kontrolli koostada akt, kus lugeda üles osalenud isikud, kontrollile kulunud aeg ja tulemus, samuti võimalikud parandusettepanekud. See regulatsioon näeb välja tõepoolest üsna absurdihõnguline ning omaette küsimus on, kuidas see ja teised samasugused ettekirjutused üleüldse sündida said.

Postimehe meelest on igatahes kiiduväärt, et MKM on hakanud asjaga tegelema ning tööandjaid kuulda võtnud. Samas, nagu ütleb vanarahvas, ära hõiska enne õhtut. Esiteks, vastavaid seadusemuudatusi hakatakse alles ette valmistama, detsembris peaksid need jõudma riigikokku ja ehk uue aasta alguses saama vastu võetud. Igatahes, sellega läheb aega.

Teiseks, MKMi tuvastatud nõmedavõitu või ebavajaliku bürokraatia punktid lähevad ümbertegemisele, ent kuidas peaks asjaosalised neisse vahepeal suhtuma? Tegemist on ju seadustega ning seadusi peaks riigiasutused ja riigi elanikud nende kehtivuse ajal täitma, vastasel korral jõuame kiiresti õiguslikku suvariiki, kus ei lähtuta mitte kokkulepitud seadustest, vaid kellegi paremast sisemisest äratundmisest. Ent samas, kui mingid nõmedad klauslid on juba lindpriiks kuulutatud, siis tundub õige olevat need kohe prügikasti saata. Kõige õigem oleks muidugi tühistamisprotsessi kiirendada. Miks peaksime ootama veel üle poole aasta?

Postimees soovib, et ministeeriumites muutuks domineeriv mõttemudel, mille järgi riik teab kõike ja riigil on alati õigus.

Kolmandaks, tegemist on alles bürokraatia Augeiase tallide väravate avamisega ja esialgu roogime seda, mis sealt kõigepealt välja on valgunud. Kompleksi hämaruses süvenedes leiaksime kindlasti tööd küll ja veel. Õnneks võib mõista, et MKM ja tööandjad selle suure puhastustööga ka jätkavad.

Postimees soovibki, et ministeeriumites muutuks domineeriv mõttemudel, mille järgi riik teab kõike ja riigil on alati õigus, millest tuleneb nii-öelda rumalate kodanike ja ettevõtjate massilise kontrollimise ja õigele teele suunamise vajadus. Tore on, et bürokraatia käes vaevlevate tööandjate häält on viimaks kuulda võetud.

Ent nagu me teame, sarnaneb bürokraatia maltsa või orasheinaga, ta on väga elujõuline ning paljuneb kiiresti. See tähendab, et MKM ja valitsus tervikuna peaksid välja kuulutama nulltolerantsi bürokraatia kasvule. Justiitsministeeriumis ongi sellel kevadel juttu olnud põhimõttest «üks sisse, üks välja» ehk iga uue regulatsiooni kehtestamine peaks kaasa tooma mõne olemasoleva kaotamise.

Postimees soovib, et MKMi initsiatiiv jätkuks kiiremas tempos ja et justiitsministeeriumi põhimõte pälviks valitsuses laia kandepinna.

Kommentaarid
Tagasi üles