Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JÜRI TOOMEPUU Ulme, oht või võimalus? Uus avastus viis teadvuse uurimise murdepunkti (6)

"Kosmoseodüsseiast" tuttaval HAL 9000-l ja teistel temasugustel on olnud teadvus ning oma soovid ja tahtmised, praegused tehisintellektid on ainult programmid.
"Kosmoseodüsseiast" tuttaval HAL 9000-l ja teistel temasugustel on olnud teadvus ning oma soovid ja tahtmised, praegused tehisintellektid on ainult programmid. Foto: Mmd Creative

Juba 1965. aastal hoiatas matemaatik ja krütpoloog Isadore Jacob Gudak (paremini tuntud kui I. J. Good): «Üliintelligentse masina loomine on inimese viimane leiutis – kui just masin ei otsusta teisiti.» Paljud teadlased ja ulmekirjanikud, nagu Isaac Asimov («I, Robot») ja Stanley Kubrick (2001: «Kosmoseodüsseia», HAL 9000), on mänginud mõttega, et tehisintellekt (AI) võib kunagi saada teadlikuks. Kui masin käitub nagu inimene, kas ta siis on…inimene, mõtiskleb Jüri Toomepuu​.

Tänapäeval ei hinga oht enam aurumasina torust, vaid hiilib välja jahutatud serveriruumist, kus algoritmid õpivad mõtlema – või vähemalt simuleerima mõtlemist. See ei ole enam ulme, vaid reaalne teaduslik ja filosoofiline dilemma, mille lahendamine võib määrata inimkonna tuleviku.

Teadvuse uurimise murdepunkt: Allen Instituudi eksperiment

Kommentaarid (6)
Tagasi üles