Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

RAINER SAKS Ukraina võib Putini 9. mail piinlikusse olukorda panna (1)

Militaarmasinad paraadil Moskvas Punasel väljakul.
Militaarmasinad paraadil Moskvas Punasel väljakul. Foto: SERGEI KARPUKHIN / REUTERS

Venemaa presidendi ametlik kõneisik teatas eile vastuseks (tellitud) küsimusele, et Venemaa juhtkond on teadlik Ukraina pakkumisest alustada 30 päevast vaherahu, kirjutab julgeolekuekspert Rainer Saks.

Pressiesindaja teatas, et on terve rida nüansse, millest varem kõneles Venemaa president ja mis takistavad kestvama relvarahu rakendamist. Otsitud põhjusena mainiti, et Ukraina ei ole teatanud, kas nad võtavad vastu Venemaa kolmepäevase relvarahu pakkumise või mitte. Venemaa varem esitletud nüansid nõuavad Ukraina mobilisatsiooni ja relvatarnete peatamist ja selge relvarahu monitooringu mehhanismi esitamist. Kokkuvõttes on arusaadav, et tegemist on teadlikult selliselt esitatud tingimustega, mida ei ole relvarahu eeltingimusena võimalik aktsepteerida. Hetkel on Venemaale oluline suruda avalikus inforuumis peale oma tahet ning avalikult nad teiste esitatud lahendusi ei aktsepteeri. Mujalt tulnud ettepanekuid üritatakse aga tühistada selliselt, et ei jääks muljet kategoorilisest vastuseisust relvarahule.

Venemaa üritab luua samal ajal narratiivi, et pikaajaline vaherahu (30-päevane) on Ukrainale vajalik selleks, et lääneriigid saaksid Ukraina armee uuesti võitlusvõimeliseks turgutada. Ehk siis Ukraina president kordab seda ettepanekut eelkõige kriitilise olukorra tõttu rindel. Samas teatab Venemaa välisminister, et nad on nõus pidama otsekõnelusi Ukrainaga, mis peaks hoidma USAd protsessist täielikult eemaldumas. Venemaa juhid ilmselt tajuvad, et kui USA president tõmbub pettunult läbirääkimiste protsessist eemale, kasvab risk, et USA võib uuesti alustada suuremaid relvatarneid Ukrainale.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles