Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JUHTKIRI Kes peaks sekkuma? (1)

Päeva karikatuur.
Päeva karikatuur. Illustratsioon: Urmas Nemvalts
  • Varane sekkumine oleks päästnud Jõgeval mehe elu.
  • Halvale teele sattunud noorte käitumises on muster.
  • Peame päästma allakäiguteele libisenud noored hinged.

Rõlge mõrv Jõgeval sunnib küsima, kui palju on olnud oma ülesannete kõrgusel need asutused, mida riik on ellu kutsunud, et vältida just seda, mis äsja leidis aset Jõgeval.

Möödunud nädalal toimus Jõgeval mõrv, kus tapeti 49-aastane mees. Kuriteos kahtlustatakse kolme teismelist – kaht tüdrukut ja üht poissi. Postimees ei saa olla siin kohtumõistja rollis, sest tegemist on alles juurdluse algusega ja kuriteo täpsed asjaolud jäävad hilisemaks väljaselgitamiseks.

Küll aga on teada, et 49-aastane mees semutses nendesamadega teismelistega, ostes neile alkoholi. Kas ta neid ka kuidagi teistmoodi ära kasutas, seda peab näitama juurdlus. Kuid on selge, et kohalik kogukond teadis säärasest partnerlusest juba ammu. Nüüd tuleb küsida, kuidas ei suutnud asjasse adekvaatselt sekkuda ei politsei ega lastekaitse. Võib olla enam-vähem kindel, et varane sekkumine oleks päästnud 49-aastase mehe elu ja pööranud suure tõenäosusega ka teismelised ära kuritegelikult teelt. Seda enam, et kahtlustatavaid polnud varem kriminaalkorras karistatud.

Paraku tuleb meenutada, et oma mustrilt polnud Jõgeva mõrv üksikjuhtum. Eelmisel aastal tapsid kaks alaealist Tammistes 59-aastase mehe. Kumbki tapja sai karistuseks 9,5 aastat vangistust. Samuti nagu Jõgeval olid nad oma ohvrit varasemast tundnud.

Kui päästame allakäiguteele libisenud noored hinged, päästame ka need, kellest võivad saada nende järgmised ohvrid.

Kuritegudeta ühiskonda pole olemas. Kuid see võiks olla ikkagi ideaal, mille nimel tasub pingutada. Eriti valesti on asjad ühiskonnas siis, kui kuritegelikule teele lähevad alaealised. Needsamad inimesed, keda peaksime meie kaitsma, suunama ja õpetama. Aga nüüd peame hoopis otsima kaitset nende eest. Mis valesti läks?

Üks vastus sellele küsimusele peitub prioriteetides ehk asjaolus, et riik sekkub seal, kus ei peaks sekkuma, ega sekku piisavalt seal, kus on kohustatud seda tegema. Meenutagem riigi kavatsust kaameratega meie autosid ja ka meid endid igal pool kontrollida. Totalitaarse süsteemini on siit vaid kukesamm.

Kui Jõgeva mõrva asjaolud on välja selgitatud, saab pakkuda ka täpsemat retsepti olukorra parandamiseks. Juba praegu võib aga öelda, et ühiskonnal on tekkimas pimetähn nende noorte suhtes, kes on juba sattunud halvale teele, kuid kelle tulevikku saaks veel päästa. Eespool mainitud juhtumid hüüdsid tulles lausa kõva häälega – noored kasutasid nõrga tahtejõuga täiskasvanuid ära alkoholi hankimiseks ja tarvitasid seda koos täiskasvanuga avalikus kohas. Ning see toimus kohaliku kogukonna silma all. Need pole üksikjuhtumid, see on muster.

Praegu on juba selge, et kogukonnad on abitud takistama seda sorti noorte kuritegevust. Häda võib olla ka selles, et puudub kodanikujulgus või oskus astuda vahele enne, kui kõige halvem on juhtunud, samuti politsei ettevaatlikkus või vähesed võimalused noortega seotud juhtumite menetlemisel. Kui päästame allakäiguteele libisenud noored hinged, päästame ka need, kellest võivad saada nende järgmised ohvrid.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles