Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

TIIT RIISMAA Kalamees Donald Trump (1)

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump 23. aprillil 2025.
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump 23. aprillil 2025. Foto: Samuel Corum - Pool via CNP

Kaasaegses maailmas inimesed ja kapital saavad vabalt liikuda. See asjaolu tagab, et tootmine paigutub ümber soodsamatesse piirkondadesse ja toodang on madalaima omahinnaga, kirjutab matemaatikadoktor Tiit Riismaa.

Kui selline protsess jätkuks, oleks kaugemas tulevikus teoreetiliselt elatustase piirkonniti kogu maailmas ühesugune ja inimeste rändamine parema elu otsingul peatuks. Termodünaamika põhimõtete järgi oleks selle nähtuse nimi soojussurm – temperatuur oleks kõikjal ühesugune ja soojusliikumine lakanud.

Aga riigid püsivad paigal ega saa kapitaliga mööda maailma kaasa liikuda. See asjaolu omakorda tähendab, et piiriülene kaubandus ei püsi tasakaalus. Eksport võib ületada impordi ja ka vastupidi. Ka jõukates riikides, kus inimeste ostujõud on kõrge, põhjustab see jooksevkonto puudujäägi – import on suurem kui eksport. See tähendab, et raha hakkab ka jõukamatest riikidest välja voolama ja nende inimeste elatustaseme kasvu piirama. Parlamendid ja valitsused on kohustatud sellele adekvaatselt reageerima. Rahumeelselt saab seda protsessi peatada kas valuuta devalveerimisega või siis kaitsetollidega, kui imporditavale kaubale kehtestada täiendavad maksud.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles