Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

AEGRUUM Kuidas nõukogudeaegsed eriprojektid Tallinna kesklinna kujundasid

Nõukogude otsustajatele õnnestus siiski selgeks teha, et Tallinna kesklinna tüüpprojektid hästi ei sobi. Pildil Raine Karbi projekteeritud maja Tina tänav 21a.
Nõukogude otsustajatele õnnestus siiski selgeks teha, et Tallinna kesklinna tüüpprojektid hästi ei sobi. Pildil Raine Karbi projekteeritud maja Tina tänav 21a. Foto: Eero Vabamägi

Nõukogude okupatsiooni ajal oli tugev surve kasutada kõikjal, eriti elamuehituses, tüüp- ja korduskasutusprojekte. Eriti tõsiseks kujunes see pärast Stalini surma, kirjutab arhitektuuriajaloolane ja muinsuskaitsja Oliver Orro.

Kogu Nõukogude Liidus muutus järsult ehituspoliitika ja punaülemused otsustasid, et ehitada tuleb ruttu ja ratsionaalselt, kaunistused ja esinduslikkuse taotlus, mis olid omased stalinistlikule arhitektuurile, kuulutati nüüd kohatuks.

Eks majade kiirele ja sujuvale valmimisele aitas muidugi kaasa ka see, kui igale hoonele ei pidanud tegema eraldi projekti. Nii suruti mõned hruštšovkad, väikelinnades hiljem ka tüüpilised paneelelamud, lausa vanadesse linnasüdametesse või nende vahetusse lähedusse.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles