Viisteist kuud pärast sõja algust saabub murdepunkt. Ukraina asub suurema iseseisvusega tegutsema, lükates kõrvale USA ettevaatlikkusele kutsuvad hoiatused ja püüdes anda otsustavaid lööke. Ukraina sisemised rivaalitsemised ähvardavad uue vastupealetungi nurjata.

USA salajane roll Ukraina sõjas: kuidas luure ja täppisrünnakud muutsid sõja kulgu

The New York Timesi põhjalik analüüs näitab, et Ameerika oli Venemaa-Ukraina sõtta segatud palju sügavamalt ja ulatuslikumalt, kui varem arvati. Uuriv artikkel põhineb 300 intervjuul luurajate, sõjaväelaste ning tippametnikega üheksast riigist, sealhulgas Eestist.

Põhjalikust artiklitesarjast selgub, milliseid riske USA tegelikult võttis ja kuidas sündisid rünnakud Vene sõjataristu vastu. See võimaldas ukrainlastel kasutada USA satelliitluuret, raadioside pealtkuulamist ja muu luuretegevuse tulemusi, et viia läbi ülitäpseid HIMARS-rakettide rünnakuid Vene sihtmärkidele. See andis Ukrainale sõja esimesel aastal märgatava taktikalise eelise.

Samal ajal ilmnesid Ukraina relvajõududes sisemised pinged, mis nurjasid 2023. aasta vastupealetungi, sest Ukraina üksteisega võitlevate väejuhatajate strateegilised eelistused tõid kaasa ressursi killustumise ja kaotatud initsiatiivi.

Postimees avaldab veebis lugude sarja neljal järjestikusel päeval.

Kommentaarid (12)