Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

ENE JÜRJENS Kuidas uurida fosforiiti? (7)

Esimene suurem kogus fosforiiti toodi novembris analüüsideks Aru-Lõuna lubjakivikarjääris puuraugust pinnale.
Esimene suurem kogus fosforiiti toodi novembris analüüsideks Aru-Lõuna lubjakivikarjääris puuraugust pinnale. Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Fosforiidi ja muude maavarade küsimus tekitab emotsioone, mis kipuvad paraku teadmistest ette jõudma. Geoloogi ja riigiametnikuna saan kinnitada, et praegu räägime vaid üksnes uuringutest, mida teevad meie kolleegid Eesti Geoloogiateenistusest. Uuringute eesmärk on anda meile faktipõhine alus edasisteks otsusteks, kirjutab geoloog, kliimaministeeriumi maavarade osakonna juhataja Ene Jürjens.

Uuringud on vajalikud, sest teadmatus ei tee olukorda paremaks. Vastupidi, just teadmatus sünnitab hirme ja uskumusi. Täna töötame selle nimel, et 2026. aastal oleks meil terviklik pilt sellest, millised on fosforiidi ja seotud haruldaste muldmetallide varud, milline on nende kvaliteet, milline võiks olla majanduslik potentsiaal ja millised võiksid olla keskkonnamõjud.

Alles pärast nende andmete valmimist ja analüüsi saame edasi liikuda järgmisesse etappi – sotsiaal-majanduslike ja keskkonnamõjude hindamisse.

Kommentaarid (7)
Tagasi üles