On vaja keskpärast vene keele oskust ja ligipääsu Facebookile ning TikTokile, et paari õhtuga avastada, kui võimsalt on end seal sisse seadnud Eesti suhtes sallimatu, äärmiselt küüniline ja valesid täis alternatiivne venekeelne infoväli, mida riik ei suuda üldse mõjutada ning kus traditsioonilise Eesti venekeelse meedia roll on pigem nõrgem.
Selle välja võluriteks on laiale avalikkusele tundmatud irriteerivad blogijad, Kremliga poolvarjatud koostööd aastaid teinud tegelased, Keskerakonna teise ešeloni (ja mõnikord esimese) vene poliitikud, kes balanseerivad noateral, ekspluateerides etnilise väärkohtlemise teemat. Uue suunana kasutatakse Trumpi poliitikat kui potentsiaalselt venesõbralikku, lootuses, et ta paneb Eesti riigi paika.
Riskid võetud
Tehtud otsused on andnud signaali, et Eesti julgeolekupoliitika on muutunud julgemaks, otsekohesemaks ning pooltoone ei salli. Omade-võõraste joon on muutunud jämedamaks, ent selle ületamine on endiselt võimalik. Venemaast tuleneva õigustatud eksistentsiaalse mure valguses on võetud suund, kus riskida ei kardeta isegi tuhandete Eesti elanike viha esilekutsumisega.
Strateegilise suuna mõttes, tõtt-öelda, ei olegi meil muud suurt valikut, kui panna kõik mängu. Vastasel juhul on 1939. ja 1940. aasta uuel kujul kordumine väga tõenäoline.
Ühelt poolt loob see riigile tugevama näo ja distsiplineerib. Osad inimesed häälestavad end ümber vastavuses uue reaalsusega, osad taganevad veelgi kaugemale privaatsfääri. Mõned vahetavad elukohta.
Teiselt poolt on selle täispangale mineku peamine risk see, et minu hinnangul umbes kolmandik venekeelsetest, kes niikuinii elavad Eesti reaalsusest natuke eraldi, on nüüd täispumbatud värske vimmaga ega soovi eestlaste muredest midagi kuulda isegi lihtlausetena. Me veel näeme, kuidas seda üritatakse lähitulevikus kanaliseerida millegi väga halva tarbeks ja see võib juhtuda otsustaval hetkel - siin ongi selle kõige suurim risk.