Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Ülle Sillasoo Tuuleparkide rajamise peamine probleem (22)

Pilt ühest Keenia tuulepargist. Tuugenid pole suured, kuid ühes reas, rajatud kõrbes oleva tee äärde. Ümbruskonnas ei ole asustust. Keenias toodetakse ligi 50 protsenti energiast tuulest.
Pilt ühest Keenia tuulepargist. Tuugenid pole suured, kuid ühes reas, rajatud kõrbes oleva tee äärde. Ümbruskonnas ei ole asustust. Keenias toodetakse ligi 50 protsenti energiast tuulest. Foto: Vikipeedia

Loodusressursside majandamine on gümnaasiumi riikliku õppekava ühiskonnageograafia üks kursustest. Uut õpikut veel ei ole, sestap peavad õpetajad ise värsket infot koguma, selle läbi töötama ja tulemused õppija jaoks metoodilisse süsteemi paigutama, kirjutab geograafiaõpetaja Ülle Sillasoo.

Õppekava järgi koostatud raamat oleks samas hea abimaterjal ka alustavale poliitikule, kelle ettevalmistus on teine, kuid peab oluliste otsuste tegemisel kaasa rääkima. Poliitikute seas ei ole palju loodusteadusliku taustaga inimesi. Enamik vaidlusi käib tunnetuslikel alustel, mis on samas oluline – inimene on elusolend, ta tunneb ja mõtleb.

Jätkusuutliku arengu põhimõtteid on mitmeid, kuid nagu pere eelarves, nii ka loodusvarade majandamisel võiks lähtuda sellest, et me ei peaks ühtegi ressurssi või energialiiki kasutama rohkem, kui meil seda vaja on. Kui harjume raiskama, on koomale tõmmata vaevaline. Eesti selle aasta globaalse ületarbimise ehk ökoloogilise võla päev oli 4. märtsil; selleks päevaks oli Eesti ära kulutanud tänavuse aasta loodusvarad ning ülejäänud osa aastast elame ökoloogilises defitsiidis.

Tagasi üles