/nginx/o/2025/03/10/16707471t1h7934.jpg)
- Eesti peab tegema olulisi otsuseid.
- Praegune valitsuse vahetus oli vajalik.
- Bürokraatlikel algatustel võiks olla lõpp.
Küllap on paljud kuulnud kõnekäändu «parem õudne lõpp kui lõputu õudus». Seda silmas pidades annab sotsiaaldemokraatide valitsusest väljaviskamine Reformierakonnale ja Eesti 200-le võimaluse koalitsioonilepe avada ning alustada mõnes mõttes algusest, ehkki kindlasti mitte nullist. Koalitsioonilepet saab fokusseerida, lõpetada vaidlused ning langetada Eesti tuleviku jaoks olulised otsused võimalikult kiiresti.
Esimesed märgid on juba positiivsed. Pressikonverentsil lubasid peaminister Kristen Michal (Reformierakond) ja välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) jätta ära eraisiku tulumaksuga maksustamise alates esimesest eurost (mis kindlasti toetab vaesemaid inimesi), tühistada ettevõtete kasumi maksustamise plaan ning kärpida ametnike arvu 20 protsenti.
Kõik need on sammud õiges suunas. Eesti viimaste aastakümnete ajalugu on näidanud, et olemasolevate väärtuste maksustamise asemel tuleb stimuleerida uute väärtuste loomist. Muidugi, 1990. aastate alguses nappis rahval vara ning suurt midagi polnudki maksustada.
Loomulikult tuleb peale jutu ära oodata uue valitsuse esimesed teod, ent Postimees ei nõustu nende vaatlejatega, kelle meelest poleks praeguses julgeolekuolukorras mingil tingimusel tohtinud valitsust muuta. Vastupidi: jälgides sotsiaaldemokraatide viimase aja retoorikat, on nüüd paremad eeldused majanduskasvu stimuleerimiseks ning agressorriigi Venemaa kodanikelt Eesti kohalikel valimistel hääleõiguse äravõtmiseks. Sotside viimase hetke majanduskasvu ergutamise ettepanekud koosnesid peamiselt ideedest, kuidas kusagilt saada miljard eurot ning see siis laiali jagada.
Loodetavasti lendavad nüüd prügikasti absurdsed bürokraatlikud algatused, nagu näiteks liha päritolumaa näitamise nõue. Ehk ei kuule me enam rohkem seesuguseid jaburaid ettepanekuid, mis ajavad inimesi vihale ning vähendavad usaldust oma riigi vastu ja seetõttu mõjuvad halvasti ka kaitsetahtele. Küllap loobub valitsus ka kõrgepalgaliste regionaalsete majandusergutajate palkamisest.
Kui Stenbocki majast tuleb lähiajal mõistlikke ettepanekuid, siis kutsub Postimees riigikogu fraktsioone ja aknaaluseid saadikuid neid ettepanekuid toetama.
Meie julgeolekuolukord on järsult halvenenud. See tähendab, et tühjade poliittehnoloogiliste vaidluste asemel peab Stenbocki maja näitama kiiret otsustusvõimet. Meil on vaja pidada aktiivselt sidet oma Euroopa liitlastega, aga teha ühtlasi kindlaks seegi, kas meie lepped ameeriklastega peavad. Juurde tuleb osta laskemoona, rajada kindlustusi, teha kõike seda, millest on palju räägitud ja üht-teist tehtudki, kuid siiski mitte veel piisavalt. Peenhäälestuse ja rohepöörde jutud võiksid jääda tulevikku.
Praegu on tekkinud kiire edasiliikumise võimalused ning kui Stenbocki majast tuleb lähiajal mõistlikke ettepanekuid – mida esmaspäevase pressikonverentsi põhjal on alust eeldada –, siis kutsub Postimees riigikogu fraktsioone ja aknaaluseid saadikuid neid ettepanekuid toetama ning pidama sisulisi ja tuumakaid debatte.