Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

RAINER SAKS Ameerika juhid ei taipa vist senini oma põhimõttelageda käitumise tagajärgi (12)

Copy
ÜRO peaassambleel võeti eile vastu resolutsioon, mis toetas Vene armee väljaviimist Ukrainast, ehk Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamist. Tegemist oli ajaloolise hääletusega, kuna USA ei toetanud Euroopa ja Ukraina algatatud resolutsiooni ja hääletas sisuliselt koos Venemaaga Ukraina vastu.
ÜRO peaassambleel võeti eile vastu resolutsioon, mis toetas Vene armee väljaviimist Ukrainast, ehk Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamist. Tegemist oli ajaloolise hääletusega, kuna USA ei toetanud Euroopa ja Ukraina algatatud resolutsiooni ja hääletas sisuliselt koos Venemaaga Ukraina vastu. Foto: Lev Radin

ÜRO peaassambleel võeti eile vastu resolutsioon, mis toetas Vene armee väljaviimist Ukrainast, ehk Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamist. Poolt hääletas 93 riiki, 18 oli vastu ja erapooletuks jäi 73. Tegemist oli ainult ühes mõttes ajaloolise hääletusega, kuna USA ei toetanud Euroopa ja Ukraina algatatud resolutsiooni ja hääletas sisuliselt koos Venemaaga Ukraina vastu, kirjutab julgeolekuekspert Rainer Saks.

USA põhjendas oma käitumist küll taktikalise sooviga vahendada rahuläbirääkimisi Venemaa ja Ukraina vahel, kuid tegemist on ikkagi sügavalt põhimõttelise hääletuskäitumise muutumisega ÜROs, mis pealegi lõppes kaotusega. Küsimus ei ole ainult selles, et USA loobus suuresti kaitsmast oma seniseid põhimõtteid. ÜROs toimunu näitas USA globaalse mõju kahanemist. USA juhid ei taipa vist senini, et nende põhimõttelage käitumine jätab nad lõpuks üksi ning USA juhid ei näi ühtlasi aru saavat, mis tagajärjed sellel võivad olla.

Kiievis viibisid eile mitme Euroopa riigi valitsuste juhid (täies koosseisus Põhja- ning Baltimaad) ning Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni juhid. Anti teada mitmest uuest sõjalise abi paketist Ukrainale, aga oluline oli ka väga tugev toetus Ukraina rahvale, mida Kiievis käinud delegatsioonid väljendada oskasid. Euroopa peab nüüd näitama, kas järgnevate kuude jooksul suudetakse oma tahe muuta tugevaks poliitiliseks protsessiks.

Tagasi üles