Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JUHTKIRI Trumpi teene Euroopale (37)

Copy
Urmas Nemvalts joonistab.
Urmas Nemvalts joonistab. Foto: Urmas Nemvalts.
  • Süvaanalüüsist on pakilisem Ukraina aitamine.
  • Putin võib teha Euroopa ühtseks löögirusikaks.
  • Euroopast võib saada vaba maailma majakas.

Tahtlikult või tahtmata, Donald Trump on teinud Euroopale teene, nagu tegi teene Ukrainale Vladimir Putin – viimane küll kindlasti tahtmatult. Peale Putini kallaletungi Ukrainale kolm aastat tagasi liitus seni ukrainameelseks lääneosaks ja venemeelseks idaosaks jagunenud riik ühtseks jõuks agressori vastu. Peale Trumpi ja tema administratsiooni viimase nädala sõnavõtte on poliitiliselt ja kultuuriliselt väga kirev Euroopa pretsedenditult kiiresti liitumas ohvri toetuseks.

Niisugune strateegia on parim Euroopa kindlustuspoliis: sõdiva Ukraina toetamine, ka USA asendamine, kui ta abistajate seast lõplikult välja peaks langema. Märgid näitavad, et isegi Putin on üllatuslikult taibanud: Euroopa ei ole Ameerika Ühendriikide puudel, vaid iseseisva mõtlemisvõimega üksus, kes on Venemaa suhtes kriitiliselt meelestatud täiesti sõltumatu analüüsi viljana ning on ohu korral valmis ühtseks löögirusikaks koonduma, nagu seda tegid Ameerika kolooniad iseseisvussõja ajal.

Toonane karikatuur lööklausega «Join or die» (ühine või sure) näitas juppideks lõigatud ussi, kelle iga segment kandis ühe Ameerika koloonia nime. Täpselt sama olukorra ees seisavad praegu Euroopa maad. Ühineda on vaja mitte üksnes alalhoiuinstinktist, vaid Euroopal on võimalus üles korjata vaba maailma lipp, kui see peaks mõneks ajaks Ühendriikidel käest langema.

Väärtuste teema, millest kõneles J. D. Vance Münchenis, on loomulikult oluline. Immigratsiooni ja demokraatia küsimused on pakilised. Kuid Ukrainas toimuv on praktiline meistriklass. Meil ei ole aega filosoofilisteks aruteludeks, sest seal toimuv on pakilisem veel. Pole ka aega trumpoloogilisteks süvaanalüüsideks, kas ja mida USA president täpselt mõtleb ning ehk on tegemist kavala läbirääkimisstrateegiaga. Kui see nii peakski olema, siis on mõne aja pärast selgus majas; kui see nii aga ei ole, siis on praegu ainuõige hetk tegutsemiseks ning suurema kahju ärahoidmiseks.

Euroopal on piisavalt majanduslikku potentsiaali, et toetada Ukrainat, kelle ainsaks valikuks on «võitle või sure».

Olukord ei ole sugugi lootusetu. Euroopal on piisavalt majanduslikku potentsiaali, et toetada Ukrainat, kelle ainsaks valikuks on «võitle või sure». Okupeeritud aladel on Venemaa toime pannud genotsiidi. Siin pole võimalik lähtuda mingitest alternatiivsetest faktidest. Kui Putini terrori vastu tõuseb esile ühinenud Euroopa uus liider (kujunegu selleks siis Emmanuel Macron, Friedrich Merz või keegi teine), kes suudab luua usutava visiooni Ukraina julgeolekust ja Venemaa taltsutamisest, siis liituvad blokiga kindlasti sarnaselt mõtlevad riigid üle maailma, nagu näiteks Kanada, Jaapan, Austraalia, Uus-Meremaa.

Ameerika Ühendriigid jääksid üksi ühte leeri koos Ungari ja Slovakkiaga, kes on varem esitanud Putini jutupunkte. Me paraku ei tea täpselt, mida plaanib või tahab Donald Trump, kuid arvatavasti oleks tegemist sellise tulemusega, mida ta ei soovi, sest siis ta ei istuks maailmaajalooliselt võitjate lauas.

Tagasi üles