Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JUHTKIRI Käärime käised üles (6)

Copy
Artikli foto
Illustratsioon: Urmas Nemvalts
  • Suurriikide kahepoolsed läbirääkimised kolmanda riigi saatuse üle teevad meid murelikuks.
  • Euroopa vajab aga tahet panustada mitmeid kordi rohkem Ukraina abistamisse ja oma kaitsevõimekusse.
  • Eesti diplomaatia peab olema neil ärevail päevil eriti agar, selgitamaks Ukraina tähtsust.

Teade USA-Vene kahepoolsetest kõnelustest Ukraina rahu üle elustavad paratamatult idaeurooplaste ajaloolised hirmud, et kõneldakse üle nende peade. Ent tuleb meeles pidada, et tänapäeval pole Eesti ega ka teised Ida-Euroopa riigid enam üksi.

23. augustil 1939. aastal jagasid natsi-Saksamaa diktaator Adolf Hitler ja Nõukogude Liidu juht Jossif Stalin omavahel ära Ida-Euroopa. Selle tulemusel kannatasid miljonid idaeurooplased, kaasa arvatud eestlased. On mõistetav, et suurriikide kahepoolsed läbirääkimised kolmanda riigi saatuse üle meid murelikuks teevad.

Ent erinevalt 1939. aastast pole Eesti jäänud üksi silmitsi Venemaaga. Me kuulume nii Euroopa Liitu kui ka NATOsse. Mõlemad organisatsioonid on jätkuvalt meie julgeoleku nurgakivid.

Euroopa vajab aga tahet panustada mitmeid kordi rohkem Ukraina abistamisse ja oma kaitsevõimekusse. Vastavatest äratuskelladest on räägitud juba nii palju, et see väljend hakkab muutuma tüütuks klišeeks. 2008. aastal pärast Vene-Gruusia sõda räägiti äratuskellast; sellest räägiti ka 2014. aastal pärast Krimmi okupeerimist ja annekteerimist Venemaa poolt. Viimane äratuskell sellest vallast saabus 24. veebruaril 2022, mil Venemaa alustas Ukraina vastu täiemahulist sõda. Ja nüüd oleme taas üles leidnud veel ühe äratuskella…

Olgu sammudeks Euroopa enda tuumaprogramm, kohustuslik ajateenistus, oma raketikilp, on selge, et kuskilt tuleb alustada.

Samas ei saa öelda, nagu Euroopa poleks midagi teinud. Kaitsekulutused on küll aeglaselt, aga pidevalt kasvanud. Nüüdsedki kriisikohtumised Münchenis ja Pariisis näitavad, et vähemalt osa Euroopa riike saab aru olukorra tõsidusest. Küsimus on, kui palju suudavad Euroopa riikide liidrid selgitada oma rahvale, kui tähtis on panustada Euroopa kaitsele ja Ukraina abistamisele. Sest Euroopas on küllalt poliitilisi jõude, kes soovivad teha Venemaale järeleandmisi ja praegused liidrid peavad arvestama ka nende meeleoludega. Eriti Saksamaal, kus seisavad peagi ees erakorralised valimised. Lisaks takistab Euroopa liidreid tõsiselt kaitsesse panustamast ajalooline kogemus ja kontekst, mille järgi Euroopa Liit on rahuprojekt.

Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (RE) toob oma esmaspäevases Postimehe artiklis välja kümme punkti, mida Euroopa Liit peab tegema enda kaitsevõime parandamiseks. Olgu nendeks Euroopa enda tuumaprogramm, kohustuslik ajateenistus, oma raketikilp, on selge, et kuskilt tuleb alustada.

Kõnelused Saudi Araabias USA ja Venemaa vahel võivad võtta ka teistsuguse, meile meeldivama suuna. Nimelt tuleb arvestada asjaoluga, et Trumpi administratsioon peab neid läbirääkimisi jõupositsioonilt, arvestades USA sõjalist võimekust. Moskva ei saa sellest kuidagi mööda vaadata.

Eesti diplomaatia peab olema neil ärevail päevil eriti agar selgitamaks Venemaast lähtuvat surmaohtu ja Ukraina abistamise möödapääsmatust. Muud võimalust meil ei ole ja ajalooratas pole pöördumatult meie kahjuks veel keeranud. Meil on ikkagi šanss ise oma saatust määrata.

Tagasi üles