Läinud nädala reedel tunnistas riigikohus lõplikult süüdi Hillar Tederi, Mihhail Korbi ja Eesti Keskerakonna mõjuvõimuga kauplemises Porto Franco kohtuasjas. Lisaks Tederi ja Korbi tingimisi vangistustele peab Keskerakond tasuma riigile kokku miljon eurot trahvi. Porto Franco skandaali tõttu astus 2021. aastal peaministri ametist tagasi toonane Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Keskerakond, kust Mihhail Kõlvarti esimeheks saamise järel lahkus hulk prominentseid liikmeid, paistis saavat tagasi natukenegi elujõudu, kui erakonnaga liitus populaarne poliitik, endine EKRE liige Jaak Madison. Näis, et erakond on kriisist üle saamas. Ent Porto Franco kaasus rippus Damoklese mõõgana pidevalt erakonna kohal.
On selge, et palju sõltub nüüd Keskerakonnast endast, milliseks kujuneb erakonna tulevik. Paistab paraku, et vigu tunnistada ei taheta; erakonnast pole välja visatud Mihhail Korbi, kes oli Porto Franco kaasuse ajal erakonna peasekretär. Jätkub juba Edgar Savisaare ajast pärinev arusaam, et Keskerakond seisab justkui Eesti muust õigussüsteemist eemal.
Ent selleks, et valijad karistaksid Keskerakonna patte, peavad teised erakonnad andma juba praegu signaali, millega välistatakse koostöö Keskerakonnaga.
Teised erakonnad ei tohi selle arusaamaga leppida ja peavad vältima kiusatust teha Keskerakonnaga koostööd. Kohalikud valimised peavad andma signaali, kuidas võtavad valijad vastu ühe erakonna kriminaalse karistamise. Ent selleks, et valijad karistaksid Keskerakonna patte, peavad teised erakonnad andma juba praegu signaali, millega välistatakse koostöö Keskerakonnaga. Seega pole mõtet valida erakonda, mis niikuinii võimule ei saa. Samas oleme näinud, et just Tallinnas oli Keskerakond saanud ligemale 20 aastat valitseda sisuliselt konkurentideta – kui praegune koalitsioon linna valitsemisel läbi kukub, on õhus võimalus, et pealinna hakkab taas valitsema kriminaalselt karistatud erakond.