Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

SULEV IVA Meta rehitses juba võru keele sõnaraamatut – ja häbitult agressiivselt (3)

Copy
Enamasti toimetavad robotid veebiavarustes tasa ja targu ega sega kedagi. Meiega oli aga juhtunud nii, et hakkasime huvi pakkuma ühele Facebooki/Meta robotile, mis korjab infot muu hulgas tehisintellekti treenimiseks.
Enamasti toimetavad robotid veebiavarustes tasa ja targu ega sega kedagi. Meiega oli aga juhtunud nii, et hakkasime huvi pakkuma ühele Facebooki/Meta robotile, mis korjab infot muu hulgas tehisintellekti treenimiseks. Foto: Dado Ruvic / Reuters / Scanpix

Nagu Postimehest värskelt lugeda võis, huvituvad suured infotehnoloogiaettevõtted nagu Meta praegu ka väiksemate keelte andmemassiividest, mida meie minister Liisa Pakosta neile ka lahkelt tasuta lubanud on. Eesti keel pole siiski Meta huvi n-ö alampiir. Nagu on ilmnenud, huvitub Meta praegu aktiivselt ka veel palju väiksematest keeltest, nagu näiteks võru keel, kirjutab võru keele õpetaja ja arendaja Sulev Iva.

Paljud võru-eesti-võru veebisõnaraamatu (synaq.org) kasutajad pidid sügisel mitme kuu jooksul ajuti kogema sõnaraamatu mõistatuslikku aeglustumist ja kinnijooksmist.

Sõnaraamat ei avanenud näiteks ülikoolis võru keele tunni ajal ja hangus korduvalt noorte Minecrafti (arvutimäng – toim) võru keelde tõlkimise ühisüritusel. Võru sõnaraamat jooksis mitmeid päevi järjest mingil hetkel täiesti kinni kõigil, kes seda sel ajal kasutama juhtusid. Nii vähemalt paari kuu jooksul. Eriti hulluks läks asi novembris, kui oli iga päev pikemaid perioode, kus ei saanud sõnaraamatut üldse kasutada.

Tagasi üles