Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

ANDREW H.C LEE Hiina ja Venemaa halli tsooni taktikad on üha suuremaks ohuks (1)

Venemaa varilaevastikku kuuluv tanker Eagle S, mis sai kuulsaks Soome-Eesti vaheliste kaablite lõhkumisega.
Venemaa varilaevastikku kuuluv tanker Eagle S, mis sai kuulsaks Soome-Eesti vaheliste kaablite lõhkumisega. Foto: Heikki Saukkomaa / LEHTIKUVA / SIPA

Viimastel aastatel on Taiwani väin ja Läänemeri saanud geopoliitiliste pingete keskpunktideks ja sealne merealune infrastruktuur, nagu sidekaablid ja gaasijuhtmed, on Hiina ja Venemaa intensiivsete halli tsooni taktikate tõttu üha enam ohus, kirjutab Taipei esinduse Läti Vabariigis esindaja Andrew H.C. Lee.

Need taktikad, mis ei küündi päris sõjaliseks konfliktiks, hõlmavad sabotaaži, spionaaži ja muid varjatud agressiooni vorme ja on suureks ohuks piirkonna turvalisusele ja stabiilsusele. Kuna need ohud on suurenemas, ei ole Taiwani ja Läänemere piirkonna riikide koostöö ja nende ühiste probleemide lahendamine olnud kunagi varem nii kriitilise tähtsusega.

Merealune infrastruktuur on ülemaailmsete side- ja energiavõrkude selgroog. Allveekaablite kaudu edastatakse üle 95 protsendi rahvusvahelistest andmetest, mis võimaldab kõike alates internetiliiklusest finantstehinguteni. Samamoodi on veealused torujuhtmed hädavajalikud maagaasi ja nafta transportimiseks, mis on energiajulgeoleku ja majandusliku stabiilsuse seisukohalt elutähtsad ressursid. Taiwani väinas ja Läänemeres asuvad nende infrastruktuuride ulatuslikud võrgud, mis teeb nendest strateegilised sihtmärgid riikidele, mis püüavad avaldada mõju või häirida piirkondlikku stabiilsust.

Tagasi üles