Oleks saanud võtta arvesse selle metsa spetsiifilist ökosüsteemi ja eripärasid – selles metsas käib vilgas elu.
Oleks saanud seada paika baasväärtused, millest selle metsa puhul lähtuda (nt elurikkuse säilitamine) ning selgitada neid väärtusi ka saemehele, et ei oleks tööstuslik suhtumine.
Metsa uuendust (kui seda on tõesti hädasti vaja teha) oleks saanud teha väiksemate osade kaupa ja pikema aja jooksul – metsa hooldamisel võiks olla pikaajalisem järk-järguline plaan, mitte korraga 70-80% metsast uuendada, nii et nädalate jooksul muutub metsapilt tundmatuseni ja tühjus võtab üle. Nendes piirkondades tekib metsatunne uuesti ehk alles 15-20 aasta pärast.
Fookus oleks võinud olla tormimurru ja surnud puude eemaldamisel, nii nagu detsembris teatati, mitte niivõrd ulatuslikul uuendusraidel.
Minu ettepanek on, et seda metsa võiks säilitada ja hoida edaspidi just nimelt elurikkusemetsana, kuna selles peitub selle tegelik suurim väärtus linnale ja inimesele.
«Raiete peamine eesmärk on kuivanud, murdunud ja tugevalt kahjustatud puude eemaldamine, lisaks võsa (sarapuu, kuslapuu, toomingas jms) raie, et oleks võimalik kahjustatud alad uuendada puhkemetsale sobivate metsapuudega ja mahus.
Eeskätt on plaanis istutada mände, kaski ja vähesel määral mõningaid võõrliike nagu lehis ja ebatsuuga. Samuti on oluline roll olemasolevate loodusliku uuenduse alade võsast ja eelmainitud puudest puhastamiseks, et isetekkelised taimekesed, milleks on valdavalt kuused ja tammed, saaksid paremad kasvutingimused (valgustingimused) elujõulisteks puudeks sirgumisel.
Alati saab paremini ja nagu selgus, et olnud inimesed piisavalt informeeritud linnametsa raietöödest. Aga usun ja loodan, et kui Rakvere linnal jätkub piisavalt indu ja järjepidevust oma metsi majandada jätkusuutlikult, haljendavad kahjustatud metsaosade asemel mõne aja pärast noored puudesalud ja hiljem juba lopsakad segametsad.
Kahjuks ei püsi metsad muutumatuna, vaid arenevad ja vananevad ning kui meile harjumuspärased suured puud on hääbunud, on neid alasid vaja uuendada, vahel ka suuremas mahus. Rakvere linna metsad on valdavalt rajatud istutamise teel, välja arvatud Tammik ja mõningad vanemad metsaosad.
Suur ja tänuväärne töö on tehtud eelmise sajandi 50ndatest kuni 70ndateni, kui Rakvere Metsamajand väheväärtuslikud alad, kasutusest välja jäänud heina- ja põllumaad metsastas.
Kõige kurvem, mis saab juhtuda, on see, kui rohealad otsustatakse loovutada hoonestuseks. Seni on püütud ja seda edukalt Rakvere rohealasid suurendada. Siinkohal tuleb mainida nn Põhjametsa Lennuki linnaosas, Palermo liivakarjääri ja teisi väikseid metsatukakesi linna ümbruses, mis üha enam ilmestavad aastakümnete tagust trööstitut jäätmaad.»