Oleme jõudnud olukorda, kus kokkukuivavat sündide arvu ei suuda enam kompenseerida ka positiivne rändesaldo ning seetõttu kahanes 2024. aastal rahvaarv tervikuna enam kui 5000 inimese võrra.
Postimees on madalast sündimusest kirjutanud korduvalt ning on jätkuvalt seisukohal, et tegemist on eesti rahva jaoks kõige olulisema probleemiga, millega Eesti riik peaks tegelema otsustavalt ja süstemaatiliselt, pidades silmas põhiseaduses sätestatud eesmärki kesta rahvusena läbi aegade.
Teame, et sündimuskäitumine on pikaajaline protsess, mida ei mõjuta lühiajalised kõikumised. Teisisõnu, kui graafikujoon on juba korra allapoole keeranud, on teda raske sundida suunda muutma, justkui maa poole pikeerival lennukil.
Mõneti kummaline on kuulda seisukohti, et on halb, et lapsesaamisest on kujunenud Eestis poliitiline küsimus, nagu ütles teisipäeval ERRi «Esimeses stuudios» rahvastikuteadlane Mare Ainsaar. Meie demograafiline olukord peakski olema olulisel kohal poliitilises agendas, nagu seda on meie kaitsekulutuste teema, kuid selles küsimuses peaks valitsema poliitiline konsensus. Halb on hoopis see, et meil sellist konsensust pole. Nagu ütles Ainsaar, on Eestis teatud erakonnad, kes teemaga tegelevad väga jõuliselt ning on teised erakonnad, kes on ennast sellest väga teadlikult distantseerinud.
Meie järgmine suur eesmärk peaks olema maailma kõige lapsesõbralikuma ühiskonna loomine.
Sündimuse teemal võib teha kabareenalju, kuid olukord pole sugugi naljakas. Isegi mitte ülev, nagu legend orkestrist, kes mängis Titanicu pardal selle uppumise hetkel. Rahamaailmast peaks meil olema juurdunud arusaam, et kui pidevalt kulutatakse rohkem kui teenitakse, saabub paratamatult pankrot. Ja kui sureb rohkem inimesi kui sünnib, siis saamegi ühel hetkel otsa.