Selles mõttes on minu ja Tammsaare sünnikuu, pikim, pime, külm ja libe talvekuu, tõesti ideaalne aeg tähistada 30. jaanuaril Eesti raamatu päeva. Kõigil, kes vajavad oma ellu väikest võistlusmomenti, soovitan Goodreadsi lehel või äpis seada endale 2025. aastaks reading challenge ehk lugemise väljakutse ja kutsuda sõbrad ka - igaüks saab ise otsustada, kas paras on 12 raamatut aastas (üks iga kuu) või 50 raamatut (natuke vähem kui üks nädalas) või rohkem või vähem.
Kirjanike suhtes kena on nii raamatute ostmine kui ka meie vastupandamatult õdusatest raamatukogudest laenutamine. Siinkohal on paslik meenutada tänutundega kõiki kaasvõitlejaid, tänu kellele laenutushüvitised eelmisel aastal oluliselt tõusid, ning kultuuriminister Heidy Purgat, kes neid kärpekääride eest kangelaslikult kaitses.
Samas on paraku siiani reguleerimata e-laenutuste teema, mis vajaks vaid üsna lihtsat seadusemuudatust, mis kaotaks praeguse erinevate platvormide ja lepingute segapudru ning võrdsustaks e-laenutused tavaliste raamatulaenutustega. Raamat on raamat, sõltumata sellest, kas lugeda seda paberilt või ekraanilt. Pealegi peaks e-laenutuskordade üle järge pidada olema eriti lihtne. Siiani toetavad aga meie valdavalt mitte just liiga rikkad kirjanikud omast taskust inimeste e-lugemishobi ning ehkki heategevus on ka kiiduväärt, sooviksin ma seda loogikat järgides ikkagi ka oma Wolti-eineid ja Bolti-sõite tasuta, sest e-teenus, järelikult prii!
Head saabuvat Eesti raamatu päeva, aastat ja uut sajandit ning palju rõõmu headest raamatutest, olgu need magus romantika, verine krimi, piire avardav ulme, nunnud lastekad, rasketest hetkedest läbi aitavad eneseabiraamatud, inspireerivad elulood, hõrk väärtkirjandus või mis tahes!