Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

RAINER SAKS Uued sanktsioonid ähvardavad olulisi Vene positsioone. Aga mida teeb Trump?

Copy
Serbia ainsa gaasitarnija Naftna Industrija Srbije AD (NIS) ja selle põhiomaniku Gazpromi sildid firma peakorteril Belgradis. Ettevõtte aktsiatest üle poole kuulub Gazprom Neftile ja Gazpromile.
Serbia ainsa gaasitarnija Naftna Industrija Srbije AD (NIS) ja selle põhiomaniku Gazpromi sildid firma peakorteril Belgradis. Ettevõtte aktsiatest üle poole kuulub Gazprom Neftile ja Gazpromile. Foto: OLIVER BUNIC / AFP / SCANPIX

USA kehtestas ulatuslikud sanktsioonid Venemaa naftatööstuse ja sellega seotud ettevõtete vastu, kirjutab julgeolekuekspert Rainer Saks.

Kuna tegemist on president Joe Bideni ametisoleku viimaste päevadega, põhjustab selline olukord hulgaliselt spekulatsioone uue presidendi Donald Trumpi võimaliku käitumise kohta nende sanktsioonide puhul. Taktikaliselt on sanktsioonide kehtestamise puhul tegemist üsna hea ajastusega, mis annab ametisse astuvale administratsioonile palju rohkem tegevusvabadust ja võimalusi. Oma sanktsioonid Venemaa energeetika sektorile kehtestas ka Ühendkuningriik.

On tähelepanuväärne, et Serbia president Aleksandar Vučić reageeris uutele sanktsioonidele nõudmisega, et Vene GazpromNeft peab 45 päeva jooksul loobuma oma osalusest Serbia naftaettevõttes. Serbia presidendi teatel on see USA selge nõue. Sanktsioonide kiire ja järjekindel rakendamine võib seega mitte ainult kahandada Vene valitsuse valuutasissetulekuid, vaid likvideerida nende aastakümnete jooksul saavutatud olulisi positsioone.

Tagasi üles