Reedel avanes inimestel võimalus jätta hüvasti vana-aasta viimasel päeval meie seast lahkunud president Arnold Rüütliga Kadrioru kunstimuuseumis. Laupäeval peetakse kutsetega matused Estonias, kust president Rüütel alustab viimset teekonda Metsakalmistule.
Rüütli matuste korraldajad on öelnud, et matuste korraldamiseks võtsid nad eeskuju president Lennart Meri matustest 2006. aastal. Ometi on selge, et üks ühele kopeerimist ei tule, viimane sõna matuste korraldamisel peab jääma lahkunu perekonnale.
Ent oluline on luua traditsioon. Eestis on olnud vähe riiklikke matuseid ja veelgi vähem selliseid matuseid, kus maetakse riigipead. Enne Merit oli maetud Metsakalmistule ümber 1990. aastal sõjaeelse Eesti president Konstantin Päts, kuid toona polnud Eesti veel oma iseseisvust taastanud ja traditsiooni loomisest oli seega vara rääkida.
Ent oluline on luua traditsioon. Eestis on olnud vähe riiklikke matuseid ja veelgi vähem selliseid matuseid, kus maetakse riigipead.
Kurbloolisus seisneb asjaolus, et Nõukogude okupatsioon lõikas ära mitmed traditsioonid Eestis ega lasknud tekkida ka uutel. Sõjaeelse Eesti Vabariigi riigivanematest jäi ellu vaid August Rei, kes suri paguluses. Teised hukkusid kas Nõukogude vangilaagrites või sooritasid enesetapu nagu Otto Strandman. Seega ei saanudki neid inimesi riiklikult matta.
Kuid sõjaeelses Eesti Vabariigis muidugi peeti riiklikke matuseid. Teatavasti peeti Eesti esimesed riiklikud matused 1920. aasta märtsis, mil saadeti viimsele teekonnale Tartu rahudelegatsiooni juhti Jaan Poskat, kes oli Tartu rahulepingule alla kirjutanud alles veidi rohkem kui kuu aega varem.