Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

MAREK TAMM Kuidas võib tehisaru muuta teadlase elu? (6)

Marek Tamm
Marek Tamm Foto: Madis Veltman

Suured keelemudelid ja nende rakendused, nagu ChatGPT või Gemini, on kujundamas ümber paljusid elu- ja töövaldkondi. Üha teravamalt on üleval küsimus, mil moel ja määral mõjutavad suured keelemudelid teadlase igapäevast tööd. Kuidas täpselt, sellest kirjutab ​Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor ja akadeemik Marek Tamm.

De Gryteri teaduskirjastus viis mullu suvel läbi ulatusliku küsitluse tehisaru kasutamisest teadustöös (AI Adoption Trends Among Scholars), millele vastas 748 teadlast 82 riigist. Üle poole vastanutest (57 protsenti) kinnitas, et tunneb «mõnevõrra» tehisaru tehnoloogiat. «Väga hästi kursis olevaks» hindas ennast 28 protsenti loodus- ja täppisteaduste valdkonna esindajat, samas kui humanitaar- ja sotsiaalteadlaste seas oli see näitaja 19 protsenti.

Küsimusele, mil moel ChatGPTd oma teadustöös kasutatakse, vastas 31 protsenti teadlastest, et ilmunud teadusartiklite kokkuvõtete koostamiseks, 27 protsenti kasutab seda kirjandusülevaadete tegemiseks, 24 protsenti uurimisideede ja -hüpoteeside arendamiseks, 23 protsenti õppetöös (nt loenguplaanide koostamiseks), 22 protsenti artikli akadeemiliseks vormistamiseks ning 20 protsenti teadusartiklite, uurimistaotluste jt akadeemiliste tekstide kirjutamiseks.

Märksõnad

Tagasi üles