Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JUHTKIRI Meil on ka häid uudiseid (7)

Copy
Artikli foto
Illustratsioon: Urmas Nemvalts
  • Venemaa võime sõda samas mahus jätkata on ammendumas.
  • Majanduslangus näib hakkavat läbi saama. Laenuintressid on juba langenud, mis on toonud kergendust.
  • Ka pole õnnestunud erinevad hübriidrünnakud lääneriikide vastu.

Taas hakkab aastaring lõppema. Aasta pole olnud kerge: Eestit on jätkuvalt kimbutanud majanduslangus, jätkub verine Ukraina sõda ning Venemaa üritab erinevatel viisidel häirida demokraatlike riikide elu, näiteks rünnates merealuseid kaableid.

Kuid teeme selle ebameeldivusi täis aasta lõpuks nõnda, et keskendume hetkeks positiivsetele arengutele, mis võivad uuel aastal maailmas kaasa tuua meile soodsaid nihkeid. See ei tähenda, et Postimees vaataks maailma üksnes läbi roosade prillide, kuid sama vale oleks eirata häid ja julgustavaid märke, et elu võib siiski minna paremaks.

Esmalt räägime Ukraina sõjast. Putini või Putinita, Venemaa võime sõda samas mahus jätkata on ammendumas. Kurskis pole põhjakorealaste sõdimine toonud kaasa mingit pööret peale suure veresauna nende kahjuks. Venemaa valuutareservid on ammendumas, naftat müüakse odavamalt kui oleks vaja sõjamasina käigushoidmiseks ja Ukraina rünnakud Venemaa naftatehastele on viinud rivist välja erinevate hinnangute alusel viiendiku kuni kolmandiku sealsest rafineerimisvõimekusest. Sõjatehnika hakkab samuti otsa saama, suurtükkide rauad on kulunud ning ei võimalda enam lasta täpselt. Ehkki kahuriliha veel jätkub, ei paista inimmassi kvantiteedist siiski mingit kvaliteeti kujunevat.

On kuuldusi, et Venemaa soovib sõlmida jaanuaris enne Trumpi ametisseastumist koostööleppe Iraaniga. Teades Trumpi allergiat tuumarelva taotleva Iraani suhtes, oleks see Venemaale suur viga.

Postimees soovib lugejatele head uut aastat, õnnestumisi ja kuhjaga häid uudiseid!

Igatahes on nn kurjuse teljele vastukaaluks üha selgemalt kujunemas demokraatlike ja ka vähemdemokraatlike riikide koalitsioon, kes soovivad senise maailmakorra jätkumist. Iisrael, Lõuna-Korea, Aserbaidžaan ja Türgi teevad üha enam Ukraina abistamiseks ning selles on Venemaal põhjust süüdistada üksnes iseennast. Viimane «tark» tegu Venemaalt oli Aserbaidžaani reisilennuki vigasekslaskmine, mis põhjustas hulga süütute inimeste huku.

Ka pole õnnestunud erinevad hübriidrünnakud lääneriikide vastu. Moldova Euroopa Liidu kurssi pole samuti Venemaal õnnestunud väärata ning võib eeldada, et Donald Trump USA presidendina saab olema Putini jaoks pigem pettumus, sest ta on lubanud Ukrainale massiivset abi, kui Putin peaks tema rahuplaani lõplikult tagasi lükkama.

Süüria verine diktaator on kukutatud ja viimased sündmused selles paljukannatanud riigis süstivad meisse ettevaatlikku optimismi. Pole küll veel selge, kas riigis juurdub rahumeelne areng, kuid võib olla üsna kindel, et Aleppo sodiks pommitanud Venemaa relvajõududel on sealt peagi lõplik minek.

Jälgides Saksamaa poliitikat, võib ennustada kristlike demokraatide võimule kerkimist. Nad on lubanud Ukraina toetamist kindlasti jätkata ning ergutada Saksamaa majandust uuele tõusule. Kui see juhtub, veab sealne turg ülesmäge nii Euroopa Liitu tervikuna kui ka Eestit.

Tulleski kodumaale, on küll oht langeda soovmõtlemise ohvriks, kuid majanduslangus näib hakkavat läbi saama. Laenuintressid on juba langenud, mis on toonud laenuvõtjatele olulist kergendust ning ennustatakse, et need jätkavad eeloleval aastal langemist. Seisavad ees kohalike omavalitsuste valimised, mis tõenäoliselt kujunevad valitsuserakondadele äratuskellaks: senise poliitika jätkumine viib neid paratamatult opositsiooni. See tähendaks, et maamaksu hüppeliselt ikkagi ei tõsteta.

Meie kaitsevägi jätkab relvastumist ja regionaalset koostööd liitlastega, eeskätt Suurbritannia, Põhjamaade ning Läti ja Leeduga. Olukord Läänemerel saadakse kontrolli alla ning hübriidrünnakud lõppevad, ehkki intsidente võib enne seda veel juhtuda.

Loomulikult peame kõik andma enda isikliku väikese panuse, et elu läheks paremaks, keegi ei tule seda meie eest tegema. Ent mõeldes võimalikele positiivsetele arengutele, ei maksa kindlasti langeda musta masendusse. Postimees soovib lugejatele head uut aastat ja kuhjaga häid uudiseid!

Tagasi üles