Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Marek Strandberg Noh, pribaldid, peame jõule, jah? (15)

Copy
Marek Strandberg
Marek Strandberg Foto: Tairo Lutter

Selle nädala esmaspäevast kostitab me oma kohalik kesktelevisioon – riikliku kaugnägemise venekeelne ETV+ – meid venekeelse sarjaga, mis on eesti keelde tõlgitud pealkirjaga «Eestlased Peterburis», kirjutab teaduse- ja tehnikatoimetuse juhataja Marek Strandberg.

Vene originaalpealkiri on «Eesti Peterburg» («Эстонский Петербург»). Saade näib olevat toodetud ETV+ tellimusel Venemaal. Režissöör samuti sealt – Jekaterina Dodzina. Selle sarja esimene osa, mis juba mitu aastat tagasi tehtud, on siis oma seitsme järgneva osaga alates selle nädala esmaspäevast (23. detsembrist) kuni aastavahetuseni riiklikus kaugnägemises vaadatav. Ametlikult on lugeda, et see on valmis saanud 2022. aastal – ehk siis pärast Vene tapatalgute algust Ukrainas. No ilmselt on see olnud ennegi eetris, aga see pole lihtsalt mu silma sattunud. Ilmselt väga paljudele teistelegi. Mida te arvate saatest, kus intervjueeritakse Vene teadmamehi, kes vaimustunult räägivad sellest, kuidas Tartu Ülikoolile pandi alus 1802. aastal ja siis oli seal rektoriks Nikolai I poolt palavalt armastatud Parrot, keda too olevat hellitavalt oma «väikeseks Voltaire'ks» kutsunud.

Seriaal on vapustav, sest selle pealisülesanne on pribaltidele (baltlastele, meie ju nende hulgas) selgeks teha, et ilma Peterburita poleks meil ei Kölerit, ei Kotzebued, ei Baeri, ei Parrotit, ei Struvet, ei Wiedemanni, ei Lydia Koidulat, ei Miina Härmat – see vaid osa, sest vene mütoloogia esitlusest (mütosfäärist, nagu sõnastab selle Raul Rebane). Nii Dodzina kui Tallinna Vene Teatri näitleja Ilja Nartovi, kes seda kõike seal juhib, juured on mõistagi Leningradis. Sama taustaga on ka ETV+ peatoimetaja Ekaterina Taklaja, kes pidi alles eelmisel aastal oma kanali venemeelsete ja propagandahõnguliste saadete tõttu revisjoni tegema.

Tagasi üles