Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

KALEV VILGATS Gorbatšovi visiit Londonisse sillutas teed uutmoodi diplomaatiale

Copy
FILE - Soviet leader Mikhail Gorbachev, left, and Britain's Prime Minister Margaret Thatcher pose for a picture in London, Saturday, Dec. 15, 1984. Russian news agencies are reporting that former Soviet President Mikhail Gorbachev has died at 91. The Tass, RIA Novosti and Interfax news agencies cited the Central Clinical Hospital. (AP Photo/Gerald Penny, File)
FILE - Soviet leader Mikhail Gorbachev, left, and Britain's Prime Minister Margaret Thatcher pose for a picture in London, Saturday, Dec. 15, 1984. Russian news agencies are reporting that former Soviet President Mikhail Gorbachev has died at 91. The Tass, RIA Novosti and Interfax news agencies cited the Central Clinical Hospital. (AP Photo/Gerald Penny, File) Foto: Gerald Penny

40 aastat tagasi lendas Mihhail Gorbatšov Nõukogude delegatsiooni eesotsas Briti valitsuse kutsel Londonisse. Sellel reisil on huvitavad eel-, kõrval- ja järellood, mis võiksid huvi pakkuda ka poliitikast vähe huvituvale lugejale, kirjutab vabakutseline ajakirjanik Kalev Vilgats.

1983. aastal korraldas tollane Briti peaminister Margaret Thatcher Briti valitsusjuhi linnalähedases residentsis Chequersis seminari, kuhu kutsus mõtteid vahetama juhtivad Nõukogude asjatundjad. Nimelt oli asjaolu, et Nõukogude süsteemil ei õnnestunud välja juurida dissidentlust ja purustada individuaalsust, viinud Thatcheri mõttele, et kunagi esitab õige inimene väljakutse isegi süsteemile, mida ta on kasutanud võimu saavutamiseks. Seetõttu oli Thatcher veendunud, et läänel tuleb otsida Nõukogude liidrite tõusva põlvkonna seast välja kõige tõenäolisem isik, siis teda harida, toetada, kuid tunnistades, et läänel on selle tegemisel kindlad piirid.

Thatcher uskus, et kui Juri Andropovile oleks antud elupäevi pikemalt, oleks juhtimine läinud uue põlvkonna kätte. Oma mälestustes kirjutab Thatcher, et sõelale jäi kaks peamist konkurenti, Grigori Romanov (1923–2008) ja Mihhail Gorbatšov (1931–2022). Thatcher küsis kogu informatsiooni, mis brittidel nende kahe kohta oli, mida polnud palju ja suur osa sellest segane ja anekdootlik. Thatcheri sõnul olnuks meeldiv näha Kremlis taas Romanovi, aga häiris tema vanameelse marksisti reputatsioon ja ekstravagantne eluviis, millega seostati ka Romanovi tütre pulmapidu ning selle käigus purustatud Ermitaaži hindamatu väärtusega kristallpokaale. Nii kadus ka osa Romanovi nime külgetõmbest.

Tagasi üles