Ajakirjanike küsimuse peale, mis sellise otsuse tingis, vastas EKA rektor Mart Kalm, et «juhtkond peab tajuma meeleolusid».
Tõenäoliselt viitas EKA rektor Iisraeli-vaenulikele meeleoludele, mis on pärast eelmise aasta 7. oktoobrit alanud Hamasi-Iisraeli sõda mõnedes, kuid kaugeltki mitte kõigis maailma ülikoolides levisid.
Noortele on ikka omane maailmaparandamise soov ja see on mõistetav, kuid vabatahtlik silmaklappide kasutamine ei tee meie noortele au.
Vahetult pärast 7. oktoobri sündmusi kirjutas Briti ajaloolane Simon Sebag Montefiore essee, mille me ka Postimehes avaldasime. Montefiore mõistis karmilt hukka maailma ülikoolides leviva moeka dekoloniseerimisideoloogia, mida ta nimetas «mürgiseks ja ajalooliselt mõttetuks seguks marksistlikust teooriast, nõukogude propagandast ning keskajast ja 19. sajandist pärit traditsioonilisest antisemitismist».
Aga võib-olla polegi asi tudengites, vaid hoopis rektoris, kes poeb üliõpilaste selja taha. Kui nii, siis on see kahekordselt häbiväärne. Seda kiiremini peab EKA rektor oma otsuse üle vaatama.
Paistab, et see ideoloogia on nüüd otsaga Eestisse jõudnud. Võib-olla ei tea humanistlikke väärtusi kaitsvad noored, et sõja alustanud Hamas lõi Gazas üheparteiriigi, mis kiusas taga opositsiooni, keelustas samasoolised suhted, represseeris naisi ja pooldas avalikult kõigi juutide tapmist. Nüüdseks surnud Hamasi juht Yahia Sinwar sai tuntuks sellega, et piinas oma kätega mehi surnuks, sest nad olid homoseksuaalid.
Täiesti põhjendatult on EKA otsusele valuliselt reageerinud Eesti juudi kogukond, kes leiab, et EKA otsus süvendab eelarvamusi ja sallimatust ja loob keskkonna, kus muutub vastuvõetavaks antisemitism.