Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

JÜRI KOTŠINEV Kuidas lendavad pead Vene väejuhatuses?

Copy
Jüri Kotšinev
Jüri Kotšinev Foto: Erakogu

Ukraina maaväed said endale uue juhataja, kindral Mõhhailo Drapatõi, kes vahetas sellel kohal välja kindralleitnant Oleksandr Pavljuki. Millal vahetub välja Vene Föderatsiooni kindralstaabi ülem ja kaitseministri esimene asetäitja, armeekindral Valeri Gerassimov, ei ole teada, kuid see, et Venemaal on keerulistel aegadel väejuhatust välja vahetatud, on ennegi juhtunud, kirjutab sõjaajaloolane Jüri Kotšinev.

Sama praktika kehtis ka teiste totalitaarsete režiimide juures, meenutada võib näiteks Hitleri-aegset Saksamaad teise maailmasõja aegadel. Venemaa sattus eelmise sajandi esimesel veerandil, ajal, mil ta osales esimeses maailmasõjas, poliitilisse turbulentsi ning sõja kulgemine oli samuti võtnud Vene riigi jaoks keerulised pöörded. Viimane Venemaa, siis juba Ajutise Valitsuse aegse armee ülemjuhataja selle sõna klassikalises tähenduses oli kindralleitnant Nikolai Nikolajevitš Duhhonin (1876–1917). Tema ülemjuhataks olemise aeg oli lühike – 1917. aasta 1. novembrist kuni sama aasta 3. detsembrini. Tema eelkäija kindralstaabi ülema kohal, jalaväekindra Mihhail Vassiljevitš Aleksejev (1857–1918) oli pannud ameti maha mõistes, millise vea tegi keiser ja vägede ülemjuhataja (alates 1915. aasta 5. septembrist) võimust 1917. aasta veebruari- ja märtsisündmuste ajal loobudes.

Duhhonin pärines Smolenski kubermangu aadlikest. Tema isa oli kahurväe kindralmajor Nikolai Duhhonin. Nikolai Nikolajevitš Duhhonin asus õppima Kiievi kadetikorpusesse ja seejärel Aleksandri sõjakooli. Õpingud jätkusid Nikolai kindralstaabi akadeemias. Teenistus algas 168. Moskva jalaväepolgus (vahemikus 1902–1904). 1904. aastal suunati Duhhonin 42. jalaväediviisi staabi vanemadjutandiks ja 1906. aastal sai temast Kiievi sõjaväeringkonna staabi vanemadjutant. Järgmisel, 1907. aastal oli Duhhonin juba Kiievi sõjaväeringkonna staabi käsundusohvitser alampolkovniku auastmes. 1908. aastal oli Duhhonin Kiievi kadetikooli õppejõud ja 1910. aastast keiserliku ihukaitseväe Leedu polgu pataljoniülemaks.

Tagasi üles