Lihtsalt öeldes on euribor määr, millega pangad on valmis üksteisele eurodes raha laenama. Selle kujunemist mõjutab majanduse olukord, inflatsioon, nõudmine ja pakkumine. Kui euribor langeb ja laenamine läheb soodsamaks, siis majandus kahtlemata elavneb. Tehakse rohkem kinnisvaratehinguid, ettevõtted saavad soodsamalt raha ning neile, kes juba laenu võtnud, jääb selle tagasimaksetest rohkem raha kätte. Need on positiivsed ja Eesti majandust ergutavad tegurid.
Meenutame veidi ajalugu. Novembris 2000 käis euribor viie protsendi juures, seejärel langes peaaegu kahe protsendini, kuid rahvusvahelise majanduskriisi vallandudes 2007. aastal tõusis kiiresti taas 4,5–5 protsendini. Kuna kriisiga toimetulekuks alustati rahatrükki ning majandusse pumbati suures koguses lisaraha, siis nägime euribori kiiret langust, viie kuu jooksul 0,5 protsendini. Sealt edasi püsis euribor erakordselt madalal, enam kui seitsme aasta jooksul koguni alla nulli.
Laenuraha oli odav ning arvestades paratamatult järgnenud inflatsiooni, tegid rumalasti need, kes ei laenanud. Kuid laenata tuleb ikka investeeringuteks, mitte söögirahaks või küttepuudeks, ja lisaks tuleb olla suuteline laenu tagasi maksma ka siis, kui intress peaks tõusma. Üle-eelmise aasta suvel see juhtuski ning euribor jõudis ära käia peaaegu nelja protsendi juures, enne kui käesoleva aasta kevadel uuesti langema hakkas. Langus jätkub ning laenuvõtjad võivad tulevikku vaadata mõõduka optimismiga.
Kui euribor langeb ja laenamine läheb soodsamaks, siis majandus kahtlemata elavneb. Tehakse rohkem kinnisvaratehinguid ja ettevõtted saavad soodsamalt raha.