Möödunud nädala lõpus kritiseeris Kaljulaid Tallinna Kultuurikatlas rahvusvahelisel polaarkonverentsil teravalt Eesti teadlasi.
Tema hinnangul pole teadlased suutnud poliitikutele piisavalt selgeks teha kliimamuutuste tagajärgi, järelikult pole ka rohepöördega piisavalt jõuliselt tegeletud. «Aga isegi meie enda teaduste akadeemias on vanemaid akadeemikuid, kes seisavad saastavate tehnoloogiate eest siin riigis – mis muudab majandusliku ülemineku rohemajandusele eriti raskeks,» lausus Kaljulaid polaarkonverentsil, pidades tõenäoliselt muu hulgas silmas põlevkivienergeetika eest seisjaid.
Postimees juhib endise presidendi tähelepanu sellele, et käia tuleb nii sõnade kui tegude järgi. Esitame siinkohal küsimuse: kas võime sajaprotsendilise kindlusega väita, et meie teadlaskonnas valitseb kliimamuutuste suhtes teaduspõhine konsensus? Sõna on vaba ja ka teadus on vaba, see tähendab, et vähemalt teoreetiliselt võiksid teadlased uurida seda, mida nad õigeks peavad, ja nii, nagu nad õigeks peavad. Muidugi peavad teadlaste kasutatavad meetodid olema arusaadavad ja katsed korratavad, et hüpoteese kinnitada või ümber lükata.
Maakera kliima on ajaloos sageli muutunud (meenutame kasvõi jääaegu) ning näha katastroofilisi kliimamuutusi üksnes viimaste aastate ilmastikunähtuste – nagu näiteks käesoleva sooja novembri – põhjal oleks väär. Rääkimata sellest, et pidada kõigi muutuste põhjustajaks inimest: see teema vajab veel põhjalikku uurimist.
Sõna on vaba ja ka teadus on vaba, see tähendab, et vähemalt teoreetiliselt võiksid teadlased uurida seda, mida nad õigeks peavad, ja nii, nagu nad õigeks peavad.