Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Margus Tsahkna Miks ma võrdlen Donald Trumpi Churchilliga? (5)

Copy
Margus Tsahkna
Margus Tsahkna Foto: Postimees

Hiljuti USA presidendivalimised võitnud Donald Trumpil on ajalooline võimalus mõjutada Venemaa Ukraina-vastase sõja käiku. Kui ta kordab 1938. aasta vigu – mil Neville Chamberlain ühele teisele imperialistliku mõtlemisega diktaatorile meele järele olla üritas –, jäävad Ameerika Ühendriigid nõrgemaks ja vaesemaks, selle vaenlased saavad aga julgust juurde. Trump võiks selle asemel aga hoopis Winston Churchilli kombel tugevust ja julgust näidata, kehtestades õiglase ja kestva rahu, mis Ameerika Ühendriikide vaenlastele kogu maailmas koha kätte näitab, kirjutab Wall Street Journalis Eesti välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200).

Venemaa jõhker agressioon Ukraina vastu kestab kolmandat aastat ning üleskutsed rahulepinguni jõudmiseks on sagenenud. Ukraina on äärmiselt ebakindlas olukorras, sest näib, et lääne otsusekindlus on kõikuma löönud. Rahu on kindlasti ihaldusväärne, ent vaenutegevuse lõpetamise kokkulepped ei päädi alati tingimata rahuga. Kokkulepe võib olla õiglane ja püsiv, ent võib ka sillutada teed tulevasele verevalamisele.

1938. aastal oli Chamberlain veendunud, et Adolf Hitlerile järeleandmisi tehes säilitab ta Euroopas rahu. Ent, nagu Churchill toona väitis, Tšehhoslovakkia sundimine sudeedisakslaste asustatud alasid Saksamaale loovutama andis Hitlerile hoopis rohkem julgust. Imperialistlikest ideedest kannustatud diktaatorile näitas selline järeleandmine vaid nõrkust ja julgustas teda veelgi enamat nõudma. Vladimir Putiniga on sama lugu.

Tagasi üles