Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Raul Eamets Euroopa ja Saksamaa on uue liidri otsinguil

Copy
Saksa kantsler Olaf Scholz.
Saksa kantsler Olaf Scholz. Foto: FILIP SINGER

Majandusega maadleval Saksamaal seisavad ees valimised, mis võivad tuua muutusi nii riiki kui ka tervesse Euroopasse, kirjutab Bigbanki peaökonomist Raul Eamets.

Saksmaa majandus elab üle raskeid aegu – peaaegu iga päev tuleb mõni koondamisest rääkiv uudis. Majanduslikult keerulised olud toovad kaasa ka poliitilist rahulolematust. Roheliste eestvedamisel on Saksamaal lähiminevikus tehtud järske ja radikaalseid otsuseid. Praegu näeme nende otsuste tagajärgi Saksamaa majanduses, mis maadleb struktuursete probleemidega. Rohelised on täna väga ebapopulaarsed ning samuti on langenud sotsiaaldemokraatide toetus. Nende juht Olaf Scholz läheb ajalukku kui hall ja suhteliselt teovõimetu kuju. Sama päeval, kui Donald Trump valiti USA presidendiks, algas Saksamaal valitsuskriis. Rahandusminister lasti lahti ja ta võttis ka oma parteikaaslased kaasa. Praegu juhib riiki vähemusvalitsus.

Scholzi võimuloleku ajal on Saksmaa kaotanud oma poliitilise liidri rolli Euroopas. Juhtiva riigi ja eestkõneleja rolli tõusis Prantsusmaa koos Emmanuel Macroniga. Samas on Macron end koduses poliitikas nurka mänginud, kuna tal ei ole enam parlamendi enamuse toetust. Sisuliselt puudub Euroopal praegu riigijuht, kes suudaks võtta endale kogu regiooni poliitilise liidri rolli. Kui Trumpist räägitakse kui äratuskellast Euroopale, siis Saksmaa äratati küll üles. Aga kuidas edasi? 23. veebruaril peetakse Saksamaal erakorralised valimised.

Tagasi üles