Laupäeval saadeti viimsele teele 99-aastaselt lahkunud Artur Roopalu, kes oli teadaolevalt viimane Eestis elanud soomepoiss. Peale Roopalu on veel elavate kirjas kolm soomepoissi Kanadas ja üks Rootsis. Veel septembris osales Roopalu Harjumaal Muuksis üritusel, kus mälestati soomepoisse, nende riskantseid minekuid üle lahe ja nende sõnumit.
Üks ajastu on Roopalu lahkumisega ajalooraamatus sulgumas, kuid soomepoiste vaprate tegude tähendus on helge momendina Teisest maailmasõjast meie jaoks alles. Nende deviis kõlas: «Soome vabaduse ja Eesti au nimel.»
Ja Eesti au eest nad Soomes sõdisid. Kui Eesti delegatsioon oli 1939. aasta 28. septembri keskööl sõlminud Moskvas baaside lepingu, siis valgusid üle riigipiiri punaarmee väeüksused, kes de facto okupeerisid neile eraldatud alad Eestis, kuskohast kohalik elanikkond enamasti lahkuma sunniti. Soome Vabariik polnud sarnast lepingut nõus sõlmima, nähes selles ohtu oma iseseisvusele ning novembri lõpus ründas NSVL meie naabrit ja algas Talvesõda. Eesti Vabariik jäi sõjas ametlikult neutraalseks, kuid nõukogude baasidest Eesti territooriumil tõusid lennukid, mis lendasid pommitama Soomet, sealhulgas pealinna Helsingit.
See oli meie valitsuse häbi ning see oli meie rahva häbi. Kuid rahva õigustunnet ja otsustavust ei saa alahinnata. Kokku umbes 3500 meest põgenes Soome, et rahvuslikku häbi maha pesta nii hästi, kui isikliku panusega on võimalik. Marssal Mannerheim hindas Eesti vabatahtlike osalemist kõrgelt ja moodustas neist omaette rahvusliku üksuse, jalaväerügemendi 200.