Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

CLYDE KULL Kord maailmale avatud, siis isoleerunud – USA välispoliitika sõltuvus ajastust ja presidendist (1)

Copy
Ameerika Ühendriikide vabadussammas.
Ameerika Ühendriikide vabadussammas. Foto: CHARLY TRIBALLEAU

Endise, USA 45. presidendi Donald Trumpi valimine USA 47ndaks presidendiks on vaieldamatult ajalooline sündmus, kirjutab suursaadik Clyde Kull.

Esiteks, tegu on alles teise taolise juhtumiga Ameerika ajaloos, kui president valitakse uuesti ametisse pärast ebaõnnestunud tagasivalimist (Grover Cleveland 1884 ja 1892). Teiseks, seda saatnud olustiku ebatavalisuse tõttu – alates Trumpiga seotud kriminaalasjadest, sotsiaalkultuurilise ja maailmavaatelisuse vastandumise teravnemisest Ameerika ühiskonnas (woke-kultuuri pealetung) ja lõpetades geopoliitiliste raputuste ning globalismi taandarenguga.

Trumpi Ameerika-eelkõige-poliitika võib meeldida või mitte, kuid sellel oma toetajaskond ja ka vastased. Tõsi on ka see, et see pole esimene kord, kui Ameerika vaatab sissepoole. Isolatsionism nagu ka avanemine maailmale on alates 20. sajandi algusest olnud erinevate USA presidentide poliitikavalikute riistakastis. Perioodid, mil riik on hoidunud rahvusvahelistest konfliktidest ja keskendunud sisepoliitikale, on vaheldunud ajajärkudega, kus USA on aktiivselt hoidnud maailmaareenil juhtpositsiooni. Põgus tagasivaade nendele valikutele viimase saja aasta jooksul aitab ehk paremini mõista Trumpi poliitika kujunemise põhjusi ja tagamaid.

Tagasi üles