Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

FOOKUS Madal sündimus on sotsiaalne nakkus

Copy
Kui suudaks teineteisele pühendumuse muuta taas ideaaliks, mille poole püüelda, siis aitaks see pikas perspektiivis muuta ühiskonna uuesti lasterikkaks.
Kui suudaks teineteisele pühendumuse muuta taas ideaaliks, mille poole püüelda, siis aitaks see pikas perspektiivis muuta ühiskonna uuesti lasterikkaks. Foto: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Purunenud perest noored saavad ellu kaasa hirmu püsisuhte ees. Et mitte süüdistada selles oma vanemaid, süüdistatakse abielu kui institutsiooni, kirjutab Fookuse toimetaja Martin Ehala.

Sündimuse langus on trend, mis algas Lääne-Euroopas juba paar sajandit tagasi ning on aja jooksul levinud üle maailma, sedavõrd kuidas ühiskondade majanduslik heaolu on tõusnud. Tegu on evolutsiooniliselt paradoksaalse nähtusega – miks peaks sündimus langema, kui elujärg läheb paremaks ja justkui kõik võimalused sigimiseks on täidetud?

Sellele on esitatud mitu seletust. Evolutsioonipsühholoogilise seletuse järgi kohastus inimene oma väga pika arengu jooksul elama korilus-põllunduslikus keskkonnas, mistõttu hiljuti tekkinud modernistlik tehnoloogiaühiskond ajab psühholoogia lühisesse – inimene pole veel kohanenud, et seksi ja paljunemise seos on rasestumisvastaste vahendite leiutamisega rikutud. Samas on teada, et Euroopas hakkas sündimus langema kaugelt enne tõhusate rasestumisvastaste vahendite leiutamist.

Tagasi üles