Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

PEETER ESPAK USA valimisreitingud, mis vastasid tegelikkusele (16)

Copy
Donald Trump.
Donald Trump. Foto: Postimees

USA presidendivalimistel tegid taaskord aastal 2016 ning 2020 täpseid küsitlustulemusi esitanud sotsioloogiafirmad väga head tööd ning mitmed neist ennustasid suures osas osariikides nagu ka üleriigiliselt tulemuse väga täpselt ette, kirjutab orientalist Peeter Espak.

Täiesti hiilgavalt täpse tulemuse tegi näiteks rahvusvaheliselt kõikjal oma paikapidavate küsitlustega tuntud Atlas Intel firma, mis oli nii USA 2020. a presidendivalimiste kui 2022. a parlamendivalimiste täpseim ennustaja. Varasemate täpsete ennustajate seas tegid taaskord hiilgavaid tulemusi Rasmussen Reports, Insider Advantage ja Trafalgar Group. Üpriski täpselt näitas siiski üldised tendentsid kätte ära ka USA ainus täiesti erapooletu koondkesmisi avaldav reitinguportaal RealClearPolitics. Kõikide nende küsitlejate ja analüüsijate puhul on tegu kas erapooletute ja pigem kasumile orienteeritud ettevõtetega või siis vabariikliku partei poolehoidjatest reitingutegijate firmadega. Mistõttu ei kohta nende poolt edastatud informatsiooni peaaegu üldse demokraatliku partei võltsuudiste meedia ajalehtedest ega ka telekanalitest.

Olgu the New York Times’ist või CNNist ja muust Pravda-meediast (see termin on üha enam kasutusel demokraatide partei kontorimeedia tarbeks USA esseistikas) nägime me pea eranditult täiesti moonutatud pilti reaalsusest, kus oli oma partei ehk demokraatide partei kandidaadile fooniloomiseks kasutusel mitmeid eri kuvandeid ja kunstnarratiive. Räägiti täiesti võrdses seisus olevatest valimistest kui ka võimalikust suurest edust Kamala Harrisele. Sealjuures olgu ka öeldud, et ei Rasmussen Reports ega ka Atlas Intel ei suutnud mõõta väidetavat Kamala Harrise peale augustis toimunud demokraatide partei kongressi saabunud edu (nn «Kamala bounch»), millest mitmed küsitlejad nagu ka kommentaatorid järeldasid, et vastav tõus võis olla teadlikult fabritseeritud.

Tagasi üles