Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

AET ADER Kellel on lubatud elada omas kodus? (3)

Eluaseme kaubastumine, kodude investeeringuks ostmine, süvendab sotsiaalmajanduslikku ebavõrdsust, mistõttu muutub ka keskmise palgaga inimesele tema vajadustele vastava kodu leidmine vaid unistuseks.
Eluaseme kaubastumine, kodude investeeringuks ostmine, süvendab sotsiaalmajanduslikku ebavõrdsust, mistõttu muutub ka keskmise palgaga inimesele tema vajadustele vastava kodu leidmine vaid unistuseks. Foto: Mihkel Maripuu

Eestis, eriti paaris suuremas linnas, valitseb eluaseme taskukohasuse kriis. 2010. ja 2020. aasta võrdluses on Eestis eluaseme ostu- ja rendihinnad tõusnud Euroopa riikidest enim. Eluaseme kättesaadavus on ühtaegu nii majanduslik, ruumiline kui ka juriidiline küsimus. See aga nõuab paljude väga erinevate otsustajate ja huvigruppide omavahelist kokkulepet ja üksteise kuulamist, kirjutab Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader.

Eluasemekriis on teemaks kogu Euroopas. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen seab selle eest vastutama uue eluasemevoliniku, kelle ülesandeks on luua esimene üle Euroopa kehtiv kättesaadava eluaseme plaan. Tee lahenduseni peaks algama ka Eestis probleemi laiemast tunnistamisest ja olukorra faktipõhisest kaardistamisest, et seejärel strateegilisi otsuseid rakendama asuda. Pole ühte võluvitsa, vaid riigil ja omavalitsustel tuleb paralleelselt pika aja vältel mitut meetodit kasutada, alles siis hakkame nägema tulemusi.

Unistus oma kodu ostmisest lükkub edasi

Tagasi üles