Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Marek Strandberg Kaotaja pildilt vaatab jätkuvalt vastu naine (81)

Kamala Harris.
Kamala Harris. Foto: Hu Yousong/Scanpix

Ühendriikide valijad on oma otsuse teinud. Nad ei valinud järjekordselt kumbagi naist presidendiks. Lisaks Kamala Harrisele kandideeris ka Jill Stein rohelise partei kandidaadina. Eelmisel korral oli Trump vastamisi Hillary Clintoniga. Enne Clintonit on olnud veel 11 naist, kes on pürginud Valge Maja perenaiseks, ja seda juba 1872. aastast alates, kirjutab päevakommentaaris teaduse- ja tehnikatoimetuse juhataja Marek Strandberg.

Toona 34-aastane Victoria Claflin Woodhull jäi valimisvõitluses alla temast 16 aastat vanemale Ulyssus Grantile. Woodhull oli visa naine – esimene, kellest sai Wall Streetil investeerimisfirma omanik. Ta suri 89-aastasena. Ta oli oma õest äripartneriga, Tennesse Clafliniga, esimese naiste tehtud üsna esoteerilise ajalehe asutaja. Woodhyll & Claflins Weekly ilmus aastail 1870–1876.

Ameerikas ongi ju kombeks, et võim käib äri ja meediaga käsikäes. Siiani. Aga vaid sellest pole abi. Kokkuvõtvalt saab öelda, et möödunud 152 aasta vältel ja sõltumata sellest, kas tegu on olnud demokraadi või vabariiklase või mingi muu erakonnaga (Woodhull oli võrdsete õiguste partei ametlik kandidaat, partei tegutses ka vaid aastatel 1872–1888) on naiseks olemine see, mis just presidendivalimistel edu ei too. Naisi määratakse seal maal kõrgetesse ametitesse, aga vaat kui küsimus on olemuslikus rahva valikus, siis kaalukeel nende kasuks ei liigu.

Tagasi üles