Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

GARRI RAAGMAA Eesti ametkonnad on tsunftistunud nagu keskaegsed pagarid ja sadulsepad (2)

Copy
Garri Raagmaa
Garri Raagmaa Foto: Mailiis Ollino

Parimate ettevõtete galal presidendi rõhutatud riigi poolt ettevõtluskeskkonna ja institutsioonide loomine on kõigiti vajalik. Kuid sellest ei piisa. Edukas ettevõtlus on pidev õppimine ja õpivad inimesed, mitte institutsioonid. Institutsioonidest on vähe kasu, kui seal inimesed omavahel ei suhtle või kui need ei muutu. Selleks on vaja tugevdada kohtade ja sealsete institutsioonide toimevõimet, kirjutab kolumnist Garri Raagmaa.

President Alar Karis ütles «Eesti parimad ettevõtted 2024» auhinnagalal, et riigi roll ettevõtluse arendamisel on keskkonna ja institutsioonide loomine. Nii on. Roel Rutten ja Frans Boekema on aga kirjutanud, et mitte institutsioonid ei õpi, aga inimesed, milleks on vaja piisavalt avatud sotsiaalset kapitali. See tähendab, et institutsioonidest on vähe kasu, kui nendes tegutsevad inimesed omavahel ei suhtle või kui need ei muutu. Viimasel juhul, nagu kunagised gildid ja tsunftid, võivad institutsioonid ja suletud sotsiaalkapital saada koguni arengu takistajaks. Nagu keskaegsed pagarid ja sadulsepad on tsunftistunud ka Eesti ametkonnad, kes ei vaevu isegi samas ministeeriumis oma kontorist välja vaatama ja ajavad oma asja justkui paralleelmaailmades.

Viimase kahekümne aasta jooksul on regionaalsetes innovatsiooniuuringutes toimunud oluline muutus. Institutsioonide, piirkondlikele innovatsioonisüsteemidele ja klastritele asemel pööratakse enam tähelepanu inimeste tegutsemisvõimele. Seda käsitlevad just Bjørn Asheim ja Markus Grillitsch oma värskes artiklis «Twenty Years of Regional Innovation Studies: From Local-Global to Agency-Structure».

Tagasi üles