Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

JAAK TOMBERG Ettevaatliku optimisti moodne rahvavalgustus

New York vajub oma raskuse all niigi igal aastal 1–2 millimeetri võrra – väidetavalt paikneb igal suurlinna 777 ruutkilomeetril ligi miljon tonni betooni, klaasi ja terast.
New York vajub oma raskuse all niigi igal aastal 1–2 millimeetri võrra – väidetavalt paikneb igal suurlinna 777 ruutkilomeetril ligi miljon tonni betooni, klaasi ja terast. Illustratsioon: Marek Strandberg Dall-E tehisaru abil

Kui tahate, et ilukirjandus teile praeguse ökoloogilise kriisi kohta midagi tõeliselt tähenduslikku ütleks, siis võtke ette Kim Stanley Robinson, soovitab Tartu Ülikooli eesti kirjanduse kaasprofessor Jaak Tomberg.

Globaalkapitalismi ökoloogiline kriis on tervikuna väga raskesti hoomatav nähtus. Sel on oma majanduslikud, poliitilised, ühiskondlikud ja looduslikud tingimused, mis on omavahel keerukalt põimunud ning seetõttu rahuldava selgusega vaevaliselt eritletavad.

Kuid Kim Stanley Robinson on nende tingimuste mitmekesisele kirjanduslikule käsitlemisele pühendanud peaaegu kogu oma loomingulise karjääri. Iga tema romaani võib pidada osakeseks suuremast, pidevalt arenevast ja täienevast eetilisest ettevõtmisest – püüdlusest muuta ökoloogiline kriis paremini tajutavaks, hõlmatavaks ja lõpuks ka leevendatavaks.

Tagasi üles