Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

MARILIIS KÕUTS Kas suudame painutada tsivilisatsiooni enne, kui kliimamuutus selle jõuga katki murrab? (9)

Copy
Inimkonna lugu on seni ikka olnud tehnoloogilise progressi ja kasvulugu, isegi sedavõrd, et nüüd läheb loodusteadlaste ja demograafide ennustatava sünge tuleviku kommunikeerimiseks tarvis ulmekirjaniku talenti.
Inimkonna lugu on seni ikka olnud tehnoloogilise progressi ja kasvulugu, isegi sedavõrd, et nüüd läheb loodusteadlaste ja demograafide ennustatava sünge tuleviku kommunikeerimiseks tarvis ulmekirjaniku talenti. Illustratsioon: Marek Strandberg Dall-E tehisaru abil

Ulmekirjanduse elava legendi Kim Stanley Robinsoni «Tulevikuministeerium» pole klassikaline ulmeromaan, vaid paikneb omapärasel kohal ilukirjanduse ja mitteilukirjanduse, tuleviku ja oleviku vahel ning selle prohvetlikkus ilmneb reaalajas, leiab mereökoloog Mariliis Kõuts.

Heal ilukirjandusel on teatavasti võime tabada ajastu vaimu, teinekord isegi ennustada tulevikku. George Orwell, eriti oma romaanis «1984», ei ennustanud mitte niivõrd tulevikku, kuivõrd lõi düstoopilise visiooni, mis põhines oma aja suundumustel ja poliitilistel ideoloogiatel. Sellele ilukirjandusteosele viidatakse taas õige sageli ja põhjusega.

Kim Stanley Robinson, «Tulevikuministeerium», Aegraja Kirjastus 2024.
Kim Stanley Robinson, «Tulevikuministeerium», Aegraja Kirjastus 2024. Foto: repro
Tagasi üles