Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

RIHO TERRAS Mis sanktsioonid? Venemaa teenib varjatud naftaärilt üüratuid summasid (5)

Oma läbipaistmatu aruandlusega kaitseb Venemaa end naftaturul suuremate tagasilöökide eest. Isegi õigustab ennast, et kvoodileping piirab tema naftasektori kasvu – suuremahulisi projekte, nagu Vostok Oil, rajatakse südamerahuga edasi.
Oma läbipaistmatu aruandlusega kaitseb Venemaa end naftaturul suuremate tagasilöökide eest. Isegi õigustab ennast, et kvoodileping piirab tema naftasektori kasvu – suuremahulisi projekte, nagu Vostok Oil, rajatakse südamerahuga edasi. Foto: Dado Ruvic / Reuters / Scanpix

Meile meeldib muidugi mõelda, kuidas Lääs on suutnud vaenlase kruustangide vahele pitsitada ja et Ukraina rünnakud Vene naftarafineerimistehastele on ilutulestik meie rõõmuks. Nüüd on aga ilmnenud, et päris nii roosiline asjade seis siiski pole, kirjutab Isamaa eurosaadik Riho Terras.

Majandusanalüütikud on püüdnud lahti muukida, kui käpuli või püsti Venemaa majandus sanktsioonide mõjul on. Arvamusi on seinast seina – meile meeldib muidugi mõelda, kuidas Lääs on suutnud vaenlase kruustangide vahele pitsitada ja et Ukraina rünnakud Vene naftarafineerimistehastele on ilutulestik meie rõõmuks. Nüüd on aga ilmnenud, et päris nii roosiline asjade seis siiski pole. Tegelikult on olukord päris hull, sest varjatud naftaärist voolab Vene riigikassasse kolossaalseid summasid.

OPEC+ (Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon – toim) liikmesriikide omavahelise kokkuleppe järgi kehtib nafta tootmisele kindel kvoot, mis määrab ära, kui palju seda teha võib. See on vajalik, et maailmaturg ja riikidevaheline aus konkurents püsiks ja tootmine ning nõudlus vastaksid teineteisele.

Tagasi üles