Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

MÄESALU JA TUUS Lünklikule miljonitrahvide normistikule leidub mõistuspärane lahendus

Vaja on julgeid ideid, kuidas sündimust positiivselt mõjutada. Reformierakond tegi 2022. aastal 2000 parandusettepanekut peretoetuse eelnõule, paraku mitte sooviga probleemi lahendada.
Vaja on julgeid ideid, kuidas sündimust positiivselt mõjutada. Reformierakond tegi 2022. aastal 2000 parandusettepanekut peretoetuse eelnõule, paraku mitte sooviga probleemi lahendada. Foto: Mihkel Maripuu

Kui allakirjutanud esimest korda konkurentsiseaduse eelnõu kohta aastate eest kirjutasid, ei saanud aimatagi, et ka 2024. aasta viimastel kuudel kestab meedias debatt sobivast menetlusvormist. Kuigi küsimus võib näida tehnilisena, on tegemist põhimõttelisema teemaga sellest, millises vormis peaks karistamine aset leidma, kirjutavad vandeadvokaat ja Eesti Advokatuuri konkurentsiõiguse komisjoni esimees Martin Mäesalu ning jurist Miikael Tuus.

Ühest küljest ei ole laiemat vaidlust, et loodav tööriist peab võimaldama konkurentsiametil tööd teha. Teisalt peavad menetlusaluste isikute õigused olema piisava täpsusega kaitstud. Kolmandaks peaks tekkivad vaidlused saama lahendatud võimalikult õiguskindlalt. Debati iva ongi suuresti selles, et lauale asetatud tööriist ei ole nende ülesannete kõrgusel.

Haldus(kohtu)menetluse normistik on välja töötatud teatud tüüpi menetluse reguleerimiseks. See eesmärk ei ole karistamine. Kui haldus(kohtu)menetluse pooldajad on seisukohal, et seda saab kasutada ka konkurentsitrahvide määramiseks, siis ei ole see ilmselt välistatud. Samas oleks asjakohane tunnistada, et see eeldaks haldus(kohtu)menetluse muutmist, mis omakorda nõuaks põhjalikku tööd ja avalikku debatti.

Tagasi üles