Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Ott Järvela Kelly Sildaru – Eesti kõige mõnitatum olümpiamedalivõitja (91)

Copy
Kelly Sildarust vändatud dokumentaalfilm "Kelly: kellegi teise unistus" jookseb sellest nädalast kinos.
Kelly Sildarust vändatud dokumentaalfilm "Kelly: kellegi teise unistus" jookseb sellest nädalast kinos. Foto: Madis Veltman
  • Kelly Sildaru juhatab Eesti spordi 21. sajandisse.
  • Sportlane kuulub ikka iseendale.
  • Kelly Sildaru kallal on Eesti avalikkuses erakordselt palju tänitatud.

Kelly Sildaru on erakordne sportlane mitmel põhjusel, kuid ennekõike iseendaks jäämise pärast, kirjutab sporditoimetuse juht Ott Järvela nädalakommentaaris.

Filmi «Kelly: kellegi teise unistus» teisipäevasel Eesti esilinastusel sai sissepääsu kõrval uudistada ainulaadset aaret. Kelly Sildaru pargisõidu 2022. aasta olümpiapronksi. Praeguse seisuga Eesti viimatine olümpiamedal on mitmel põhjusel meie spordiloos erakordne.

Esiteks on see Eesti esimene olümpiamedal uue põlvkonna spordialal. BMX, rula, freestyle, lumelaud, 3x3-korvpall jms on kõik tulnud olümpiale selleks, et jääda. Sildaru pronks juhatas Eesti spordi 21. sajandisse.

Teiseks võitis ta selle spordialal, mida pole siinmail võimalik praktiseerida, mis on Eesti spordiloos pretsedent. Pargisõit koosneb mitmest mitmekümne meetri kõrgusest hüppenõlvast, säärase kompleksi rajamiseks pole Eestis looduslikke eeldusi. Sildaru olümpiamedal kinnitab temas peituvat julgust ja sihikindlust.

Kolmandaks võitis Sildaru olümpiamedali ebanormaalselt kõrge võistluspinge kiuste. Mitte ükski Eesti sportlane pole pidanud oma elu kaalukaimal võistlusel startima pärast niivõrd intensiivset spordivälist tähelepanu. Täpselt nagu viimase sõidu viimase hüppega võidetud 2019. aasta MM-kuld, tõestab ka olümpiamedal, et Sildaru on uskumatult kõva võistlejanärviga sportlane.

Kelly Sildarul polnud mitte üksnes õigus, vaid kõigi kiusajate ja mõnituste kiuste on ta ka maailmameister ning olümpiamedalivõitja.

Kõik need kolm asjaolu muudavad Sildaru olümpiapronksi ainult vägevamaks ja hinnalisemaks. See oli väga selgelt kõigi raskuste kiuste võidetud pronks. Mitte kaotatud kuld, nagu kiunuvad mõned kiuslikud kõiketeadjad.

Neljandaks – ja eelkõige! – on Sildaru olümpiapronks ainulaadne ja erakordne aga väga kahetsusväärsel põhjusel. Mitte ühtegi teist olümpiamedalit ja selle võitjat pole Eestis nii palju mõnitatud, pisendatud ja halvustatud. Ning mille pärast? Sest Sildaru ei vaikinud talle osaks saanud ebaõiglust ja vägivalda maha, vaid rääkis asja avalikult ära.

Häiriv, tegelikult suisa alarmeeriv, kui paljusid Eesti inimesi Sildaru sirgeselgsus segab. Ometi pidanuks igale tervemõistuslikule inimesele pärast 2021. aasta kevadel ilmunud «Pealtnägija» lugu olema selge, et Kelly Sildaru on ohver.

Kas tõesti on nii keeruline tunnistada, et noorel Eesti naisel oli õigus? Ja tal polnud mitte üksnes õigus, vaid kõigi kiusajate ja mõnituste kiuste on ta ka maailmameister ning olümpiamedalivõitja?

Sildaru endine mänedžer ameeriklane Michael Spencer ütleb filmis väga õigesti: «Tõnis ei teinud Kellyst Kellyt. Kelly ise tegi Kellyst Kelly. Kellys peituvad võimed, kirg ja pühendumus on asjad, mida pole võimalik treenida. Need tulevad sportlase enda seest. Ja nende omaduste toel sai Kellyst maailma parim suusataja.»

Eestis kohtab jätkuvalt kahetsusväärselt sageli mõtteviisi, justkui kuuluks sportlane riigile, rahvale, klubile või treenerile. Ei kuulu. Sportlane kuulub üksnes ja ainult iseendale. Sportlane vajab oma teel nõuandeid, aga sportlane on tippsportlane tänu temas peituvale talendile ja isiksusele, mitte tänu nõuannetele.

Kõrvutades Pariisi olümpia ajal Eestis valitsenud medaliigatsust ja Kelly Sildaru suhtes üles näidatud tänamatust, siis... nõutuks teeb. Siinkohal soovitus: minge kinno! Film «Kelly: kellegi teise unistus» tekitab erinevaid tundeid, aga eelkõige inspireerib, sest kõige selle kiuste on Kelly Sildaru tšempion.

Tagasi üles