:format(webp)/nginx/o/2024/10/25/16441640t1he06a.jpg)
- Valimiste eel on piisavalt märke, et ennustada riigi ülevõtukatset Moskva-meelse režiimi poolt.
- On kuuldused, et Venemaa on saatnud Gruusiasse vägivallaga meeleavalduste mahasurujaid.
- Ei Eesti ega Euroopa ei tohiks valimisvarguse teel välja kuulutatud võitu tunnistada!
Euroopa on kaotamas taas ühte liitlasriiki, kuigi Gruusia on olnud vaba maailma kursilt irdumas juba mõnda aega, kirjutab Gruusia valimiste eel riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (RE).
Kuigi Gruusia Euroopa Liiduga liitumisprotsess on külmutatud – Bidzina Ivanišvili juhitud Gruusia Unistus on tüürinud riiki autokraatses suunas jne –, on seni riigis siiski häälekas euroopameelne opositsioon, toimub uhkeid meeleavaldusi ja säilinud on sõltumatut meediat. Sel laupäeval toimuvate parlamendivalimiste eel on aga kogunenud piisavalt märke, et ennustada riigi ülevõtukatset Moskva-meelse režiimi poolt Kremli ja Vene eriteenistuste abiga.
Gruusia Unistuse valimiskampaania on olnud otseselt ELi vastane
Delfi avaldas äsja intervjuu Vene eriteenistuste tegevust jälgiva ajakirjaniku Cristo Grozeviga, kes avaldas mõningaid detaile toimuvast. Grozev väidab, et on näinud Vene luureteenistuse sõnumeid Gruusia võimuparteile kevadest 2024, mille kohaselt venelased ei uskunud valitsuspartei valimisvõitu ja pakkusid drastilisi meetmeid. Sellesse konteksti sobib hästi kevadel Gruusia Unistuse ootamatult taas parlamenti toodud nn Välisagentide seadus, mis suruti läbi vaatamata varasematele lubadustele Brüsselile ja Veneetsia komisjoni kriitikale.
Gruusia Unistus eesotsas Bizina Ivanišviliga on teatanud, et nende eesmärk on saada valimistel absoluutne enamus, omandada parlamendis põhiseaduse muutmiseks vajalikud hääled ning esimese asjana pärast valimisvõitu kriminaliseerida opositsioon.
Gruusia Unistuse valimiskampaania on olnud otseselt Euroopa Liidu vastane – valid Euroopa suuna, saad sõja; valid sõprussuhted Venemaaga, saad rahu. Viimastel kuudel on tundmatud isikud süsteemselt läbi peksnud või ahistanud opositsioonipoliitikuid ja opositsiooni kampaaniaaktiviste. Ühtki kuritööd pole avastatud. Isegi peaministriga ühes kortermajas elava opositsionääri segipekstud korteri rüüstajaid ei leitud, sest väidetavalt ei töötanud rüüstamise ajal ükski turvakaamera. Kuid on ahistatud Gruusia kodanikuühiskonna organistasioone, kuulutatud neid välisagentideks ja eemaldatud valimisvaatlejate nimekirjadest. Näiteks eile hommikul otsis Gruusia rahanduspolitsei läbi Atlantic Councili Gruusia kaastöötajate kodud, USA ettevõtte Concentrix kontori Thbilisis ja veel mitme aktivisti korterid.
Gruusia Unistus eesotsas Bizina Ivanišviliga on teatanud, et nende eesmärk on saada valimistel absoluutne enamus, omandada parlamendis põhiseaduse muutmiseks vajalikud hääled ning esimese asjana pärast valimisvõitu kriminaliseerida opositsioon. Seejuures on valitsupartei populaarsus kõigi reitingute järgi mitte kõrgem kui 35 protsenti. Valitsus on viimasel ajal läinud nii kaugele, et süüdistab Venemaa agressioonis Gruusia vastu 2008. aastal Gruusiat, täpsemalt tollast juhtkonda.
Venemaa haare Gruusias
Erinevatelt allikatelt Thbilisis kuuldub, et Vene eriteenistused on saatnud riiki oma operatiivtöötajaid ja nn titushki'd ehk vägivallaga meeleavalduste maha surujaid. Saabunute seas olevat sama GRU üksuse ohvitsere, kes viisid läbi riigipöördekatse Montenegros. Eeldatakse, et valimistele tõenäoliselt järgnevate meeleavalduste mahasurumiseks kavatsetakse kasutada jõudu, korrata Valgevene ja Janukovitši taktikat.
Bloomberg avaldas mõne päeva eest pikema ülevaate Venemaa massiivsest küberoperatsioonist Gruusia vastu. Bloombergi andmetel on Vene sõjaväeluure pääsenud Gruusia valitsusasutuste, strateegilise taristu ja valimiskomisjoni serveritesse, neid aastaid reaalajas jälginud ning omab praegugi teadmata määral kontrolli sisuliselt kogu Gruusia olulises kommunikatsioonis toimuvast. Tõenäoliselt on venelased võimelised rivist välja lööma riigi kommunikatsiooni, energiasüsteemid ja halvama valitsusasutused. Kontrolli all tundub olevat ka valimiskomisjon. Gruusia võimud eitavad ründe tõsidust.
Gruusia valitsus on seevastu kuid levitanud sõnumit, et elektrooniliste valimismasinate puhul on valitsusel teada, kuidas inimene valib ja «vale valik» toob kaasa «tagajärjed». Küberekspertide sõnul on see iseenesest vale.
Tõenäoliselt on venelased võimelised rivist välja lööma riigi kommunikatsiooni, energiasüsteemid ja halvama valitsusasutused. Kontrolli all tundub olevat ka valimiskomisjon.
Vene välisluure juht Sergei Narõškin väitis hiljuti, et USA valmistab Gruusias ette valimispettust. Tema sõnul olevat OSCE valimisvaatlusorgan ODIHR saanud USA riigidepartemangult tellimuse, et koostada raport, mis kinnitaks, et Gruusias pole vabadeks valimisteks vajalikud tingimused täidetud. Siiski avaldas Narõškin veendumust, et Gruusia rahvas teeb õige valiku. Varem on ta lubanud, et Venemaa kaitseb Gruusias USA mahitatud värvilise revolutsiooni eest.
Mis saab musta stsenaariumi korral?
Gruusias on kõigi oluliste Euroopa institutsioonide valimisvaatlejad, ent riigi ülevõtmist massiivse valimispettuse kaudu need vaatlejad muidugi takistada ei saa. Eeldame, et nad vähemasti kirjeldavad toimuvat ilustamata. Ent valimiskomisjoni serveritesse ja GRU staapidesse vaatlejad ei näe.
Mida peaks Euroopa tegema, kui kirjeldatud must stsenaarium lähipäevil rakendub? Murelikuks teeb, et lääneriikide tähelepanu Gruusiale on vaatamata olukorra kriitilisusele peaaegu olematu. Vaba maailm oleks justkui juba ette alla andnud.
Eesti seisukoht peaks olema musta ehk Valgevene stsenaariumi tõeks saamisel sama, mis meil oli Lukašenka valimiskaaperduse puhul. Ei Eesti ega Euroopa ei tohiks valimisvarguse teel välja kuulutatud võitu tunnistada!