Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

ANU VILTROP Muuseumikogust hakklihareklaami: kultuur kärbete ja huvipuuduse kammitsais

Eesti teatrirahvas kogunes teisipäeva hommikul Stenbocki maja ette avaldama meelt kultuuritöötajate põhipalga külmutamise vastu.
Eesti teatrirahvas kogunes teisipäeva hommikul Stenbocki maja ette avaldama meelt kultuuritöötajate põhipalga külmutamise vastu. Foto: Tairo Lutter

Kultuuriteemadel on viimasel ajal palju arvamusartikleid kirjutatud. Ilmselgelt on kärpeuudised kultuuritöötajate kannatuse viimase piirini pingule tõmmanud. Nagu ka Eesti Teatriliit on viidanud: kultuurivaldkonna eelarvekärbe on ebaproportsionaalne ja ebasolidaarne, kirjutab Eesti Muuseumiühingu tegevjuht Anu Viltrop.

On tõsiasi, et kultuuriministeeriumi osakaal riigieelarves on järjepidevalt vähenenud: kui 2002. aastal moodustas kultuuriministeeriumi eelarve riigieelarvest 3,84 protsenti, siis 2024. aastal kõigest 1.9 protsenti. Tuleval, 2025. aastal moodustab kultuuriministeeriumi eelarve riigieelarvest kõigest 1.77 protsenti.

Sügise hakul jõudis riigi sihtasutustena tegutsevate muuseumideni info, et tuleval aastal tuleb neil oma eelarvest kärpida neli protsenti ning seejärel on summad kuni 2028. aastani külmutatud. Küllap suuresti kultuurirahva rahustamiseks on kultuuriminister lubanud 2026. aastaks välja võidelda kultuurivaldkonna töötajate miinimumpalga kasvu. Milliste vahendite arvelt palgatõus tuleb, ei ole mina paraku aru saanud. Kultuuriminister on küll viidanud, et palgatõus võiks tulla näiteks sihtasutuste omavahendite arvelt, kuid see on pigem probleemi vaiba alla pühkimine ja vastutuse lükkamine kultuuriasutuse õlgadele. Minu teadmiste kohaselt kasutatavad muuseumide juhid rahaliste võimaluste olemasolul omavahendeid palkade diferentseerimiseks juba praegu.

Tagasi üles