Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Eero Vasar, Mihkel Zilmer Meie kehas tegutseb aine, millel võivad olla vananemisvastased omadused

Segu aminohapetest beeta alaniin, tauriin ja glütsiin.
Segu aminohapetest beeta alaniin, tauriin ja glütsiin. Foto: Janek Lass

Tauriini tähtsusest inimorganismile kirjutavad akadeemik ja TÜ füsioloogia professor Eero Vasar ning TÜ meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer.

Hiljutised uuringud on näidanud, et tauriin võib märkimisväärselt mõjutada vananemisprotsesse ja tervist. See väävlit sisaldav aminosulfoonhape esineb suurtes kogustes ajus, südames, võrkkestas ja lihastes. Keha suudab küll tauriini väikestes kogustes sünteesida, kuid toidutauriin on vajalik piisava rakutaseme hoidmiseks. Tauriini esineb loomsetes toiduainetes, näiteks lihas ja kalas. Mitmekülgselt toitudes ei ole tauriini puuduse teke siiski tõenäoline. Tauriini biorollide laiahaardelisus räägib selle lisamise kasuks sügava stressi või haiguste puhul.

Tauriini olulisust näitab ka kõrgsisaldus rinnapiimas, kus see toetab imikute aju ja närvisüsteemi arengut, neurotransmitterite funktsioone ja võrkkesta arengut. Tauriini puudus võib põhjustada nägemishäireid ja mõjutada närvisüsteemi, mistõttu on rinnapiim esimestel elukuudel parim tauriini allikas. Kui rinnapiima pole saadaval, tuleks imikutele anda kindlasti just tauriiniga rikastatud piimasegusid, et ära hoida arenguhäirete riski.

Tagasi üles