Neid inimesi on väga vähe, kes olid midagi kuulnud ühendusest Nihon Hidankyō. Kuid kõik on kuulnud Hiroshimast ja Nagasakist, mille pihta visati Teise maailmasõja lõpus esimesed ja seni ainsad inimeste vastu kasutatud tuumapommid. Nihon Hidankyō on ühendus, mis koondab kõiki 1945. aasta tuumapommirünnakutes ellujäänuid.
Norra Nobeli komisjoni tuleb selle aasta valiku eest kiita. Veel neljapäeval oli kihlveokontorite soosik Ukraina president Volodomõr Zelenskõi, mis on mõnevõrra kummaline, sest siiamaania ei ole veel ükski sõdiva riigi president rahupreemiat saanud. Aga küllap tehti panuseid teadmises, et see ei oleks esimene kord, kui rahupreemiat antakse avansina.
Tõepoolest, 2009. aastal anti Nobeli rahupreemia samal aastal USA presidendi ametisse asunud Barack Obamale. Jääb ebaselgeks, mis olid Norra Nobeli komisjoni motiivid, sest mingeid erilisi saavutusi tal ette näidata ei olnud. Võimalik, et komisjonile avaldas muljet Obama «taaskäivitamise poliitika» Venemaaga, aga kui see nii oli, siis tehti rahule sellega suur karuteene.
Obama Venemaa-poliitika oli kõike muud kui edukas, sest isegi pärast 2014. aasta Krimmi annekteerimist ja sõja alustamist Ida-Ukrainas ei nõustunud ta ukrainlastele relvi müüma. Me ei saa kindlalt väita, et avansina antud rahupreemia tema käitumist mõjutas, kuid võimatu see ei ole.
On tähelepanuväärne, et isegi niinimetatud globaalse lõuna kolm tuumariiki Hiina, India ja Pakistan ei kiida Vladimir Putini tuumaähvardusi heaks.