Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Dan Bogdanov Riskianalüüs küberturbes käib samamoodi nagu maanteedel või rahanduses

Illustreeriv foto küberkurjategijast.
Illustreeriv foto küberkurjategijast. Foto: Sander Ilvest

Oluline on mõista, et kui inimesed kord juba midagi ette võtavad, ei ole sellega seotud ohtude sagedust päris nulli viia võimalik, kirjutab akadeemik, Eesti teaduste akadeemia küberturvalisuse komisjoni esimees Dan Bogdanov.

Risk on seotud tuleviku ebakindlusega. Me ei saa juhtuvat kunagi täielikult ette näha ja peame arvestama võimalusega, et asjad ei lähe plaanipäraselt. Investeeringud võivad hukka minna, maanteel võib loom teele joosta või kontrollimata allikast ostetud sidevahendid võivad sobimatul hetkel käes plahvatada. Mõni halb sündmus on sage (juhtub maailmas iga päev), mõni juhtub harva (kord kümnete aastate jooksul), mõni on nii haruldane, et polegi veel inimkonna ajaloo jooksul kunagi juhtunud.

Evolutsiooni käigus on meie ajus arenenud automaatne ohtude hindamise võime. Eks jäid korilastest ja jahimeestest savannis ellu need varased inimesed, kes oskasid aimata, et mõnes põõsas varitseb neid lõvi. Tänaseks on meie riskide nägemise võime kõrgelt arenenud ning oskame muretseda rohkemgi, kui vaja oleks. Selle nõrkuse tasakaalustamiseks on loodud riskianalüüsi distsipliin.

Tagasi üles