Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

MIHKEL KUNNUS Ood majanduskasvule ei pane veel majandust kasvama (5)

Hans Rosling (1948–2017) oli Rootsi akadeemik, pikalt arstina praktiseerinud meditsiiniteadlane ja statistik ning väga menukas teadusele ja andmetele tuginemise populariseerija.
Hans Rosling (1948–2017) oli Rootsi akadeemik, pikalt arstina praktiseerinud meditsiiniteadlane ja statistik ning väga menukas teadusele ja andmetele tuginemise populariseerija. Foto: Stefan Nilsson/Scanpix

Kurikuulsa Soome ökoradikaali Pentti Linkola eestikeelne tekstikorpus sai hiljuti täiendust. Sel puhul tasub tähelepanu juhtida sellele, et nii tema ennustused kui ka programm osaliselt juba täituvad, leiab toimetaja Mihkel Kunnus.

Eilses Postimehes ilmus pikk ja kirglik kaitsekõne majanduskasvule. Hea kolleeg Peeter Koppel kirjutab: «Viimastel aastakümnetel on sajad miljonid inimesed tõusnud vaesusest välja, eriti arengumaades nagu Hiina ja India, tänu kiirele majanduskasvule. Maailmapanga andmetel on inimeste osakaal, kes elavad äärmises vaesuses (vähem kui 2,15 dollarit päevas), langenud rohkem kui 35 protsendilt 1990. aastal alla kümne protsendini täna. See muutus on toimunud tööstuse arengu, töökohtade loomise ja kaubanduspiirangute vähenemise tõttu. Vabandust, kuid need on majanduskasvu n-ö komponendid.» (PM 25.09)

Jah, nii on. Eriti detailse, mahuka ja andmerikka ülevaate sellest, kuivõrd pretsedenditult hästi on «globaalkeskmisel» inimesel läinud paaril viimasel aastakümnel, leiab näiteks Hans Roslingu bestsellerist «Faktitäius» (e. k 2018).

Tagasi üles